Marka Patenti Alma

Marka Patenti Alma

Marka patenti alma yani marka tescili, yetkilendirilmiş kuruluşun ilgili olan resmi kurumlara başvuru yapılmasıyla birlikte başlayan süreci kapsar.

Marka tescili yapılmasındaki amaç, bir ürün ya da hizmetin üzerinde olması istenilen işaretin belgelenmesini sağlamaktır. Marka logo işaret, simge, harf ve sayılardan meydana gelebilir.

Marka patenti alma işlemi mutlaka profesyonel firmalar tarafından yapılmalıdır. Firmamız patent sürecinizde size gerekli olan desteği sağlayacaktır.

Sorgulama sonrasında tescil alıp alınamayacağına dair gerekli karşılaştırmanın yapılması doğrultusunda başvuru işlemi gerçekleştirilir.

Marka patenti alma aşamasına geçilmeden önce teslim edilmesi gereken evraklar şu şekilde olmalıdır.


  • Marka müracaat sahibinin açık adresi ve kimlikte yer alan kişisel bilgileri

  • Marka müracaatı şirket adına ise, şirkete ait bilgilerini gösteren belge

  • Markanın bir tane örneği

  • Vekâletname.


Timsah ajans marka patent işlemi sonrasında markanın korunmaya alınması, taklit edilmesi ve haksız gelir elde edilmesi gibi endişelerin ortadan kaldırılmasını sağlamış olacaktır.

Bir markanın koruma altına alınmasının tek çözümü markanın tescil ettirilmesini sağlamaktır.

Marka Tescili Süreci

  • Marka müracaatının yapılması,

  • Müracaatın incelenmesi,

  • Markanın bülteninde yayına çıkarılması

  • Marka tescil hükmünün verilmesi


Yukarıda bahsetmiş olduğumuz tüm sureçle ilgili olarak itirazın gelmemesi durumunda 11 ayda tüm işlemler bitmiş olur ve süreç sonuçlanır. Marka tescil belgesi alınması markanın sahibine markasını izinsiz kullanan kişilere karşı müdahale edebilme imkanı ve hakkı kazandırmış olur.

Marka Patent Olmazsa Ne Olur?

Marka patenti alma hiçbir firma için zorunlu olan bir işlem değildir. Ancak zorunlu olmamak demek markanızın da çok kolay bir şekilde taklit edilebilir anlamına geleceğinden dolayı rekabet çerçevesinde sizi haksız duruma düşürebilir. Örneğin sizin marka haline getirmiş olduğunuz bir ürün ya da hizmetin patentinin başkası tarafından alınmış olması sizi bu süreçte haksız çıkaracak en önemli konu olacaktır.

Bu neden kapsamında marka başvurusu ve alımının çok önemli olduğuna vurgu yaparak size bu süreçte gerekli olan desteği sağlıyoruz. Kullandığınız markanın tüm haklarıyla size ait olmasını istiyorsanız https://www.timsahajans.com.tr adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans