Marka Bilinirliği Nedir?

Marka Bilinirliği Nedir?

Marka bilinirliği, firmanın hedef grup tarafından ne kadar tanınmış olduğunu belirten bir derece olarak değerlendirilebilir. Marka bilinirliği en basit tanımla müşteri bilinci demektir. Marka müşterinin karar verme surecini olumlu etkiliyorsa bilinirliğin ilk aşaması da tamamlanmış olur.

Her firma potansiyel müşterilerinin markalarından haberdar olması için çok para harcar, fakat tam ölçülemeyen bir bilinirliğe sahip olduğunuzda bu sizin daha fazla ürün satabileceğiniz anlamına da gelmeyecektir. Marka bilinirliğinin şirketler için önemi çok büyüktür. Marka bilinirliği her firma için popüler olandır ve her büyüklükteki firma bu bilinirliğe sahip olmak ister. Şirketler marka bilinirliğini artırmak için reklam, SMS, gibi girişimlerde bulunurlar.

Marka Bilinirliği Neden Önemlidir?

Marka bilinirliği, potansiyel müşterilerinize kendinizi tanıtmak bu sayede ürün ve hizmetlerinizin satışını yapmak için çok önemlidir. Mesala bunu bir örnekle açıklayacak olursak, insanlar sıcak havalarda soğuk bir şey içmek istediklerinde ilk akıllarına gelen Coca Cola ve Pepsi olmuştur. Piyasa da aynı görevi yapan birçok içecek olsa da bu iki marka sıcaklıkla özdeşleşmiş olduğundan dolayı herkes tarafından bilinir. Coca Cola şu an tarihteki en bilinen marka olarak kabul edilebilir. Bunun en basit örneği ise bu zamana kadar hayatınızda hiç Coca Cola içmemiş olsanız bile şişesini ve rengini gördüğünüzde tanırsınız.

Marka bilinirliğini artırmak için birtakım girişimlerde bulunmak gerekir. Firmalar bunu genelde halkla ilişkiler, sosyal medya ve haberler sayesinde yapmaya çalışırlar. Eğer ki planlama ve bütçe istenildiği gibi giderse müşteride bir algı oluşturulabilir. Ancak bu algının olumlu olması içinde sunduğunuz hizmet ya da ürünün kalitesinin üst düzey olması gerekir.

Marka bilinci oturduğunda güven ön plana çıkar. Tanınan bilinen bir marka hakkında insanların olumlu konuşuyor olması markanın ürününü almayanlar tarafından da güvenilir olarak kabul edilir. Mesela bunu şöyle bir örnekle anlatabiliriz. Bu zaman kadar hayatınızda hiç McDonald’s tan yemediniz ancak bu markayı üçüncü bir dünya ülkesinde görmüş olsanız bile kalitesinden şüphe etmeden yemeğinizi yersiniz.

Marka bilincinizi artırmak için bizimle https://www.timsahajans.com.tr/ adresinden iletişime geçebilirsiniz.

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans