Marka Adı Nasıl Bulunur?

Marka Adı Nasıl Bulunur?

Girişimci olmak sadece cesaret değil mantıklı hareket etmekle mümkün olan bir konudur. Bunun için girişimci olmaya çalışıp yarı yolda kalan birçok kişi vardır. Girişimciliğin temelinde marka oluşturmak vardır ve yola çıkmadan önce bir marka oluşturulurken neler yapılması gerektiğini iyi bilmek ve dikkat etmek gerekir. Bilinçsiz bir şekilde atılan adımlar size zaman kaybettirmekten başka bir işe yaramayacaktır. Doğru bir marka bulunması tüketicinin aklında kalıcı olmak için önemlidir.

Akılda Kalıcı Olmalı

Marka için isim seçerken öncelikli olarak akılda kalıcı olmak gerektiğini unutmamak gerekir. Tüketicinin sizi birçok palatform üzerinde görebileceğini düşünerek isminiz gördüklerinde mutlaka sizi hatırlamalıdır. İlerleyen zamanlarda marka büyüdükçe ismin önemi kendisini çok daha fazla ortaya çıkaracaktır.

Zor hecelenen isimleri tercih etmeyin

Akılda kalıcı olabilmek için uzun isimlerden ziyade daha kısa olanları tercih etmek gerekir. Bunun için kolay hecelenen isimlerin tercih edilmesi gerekir. Kullanıcı markanızı hatırlayabilir ancak yazarken zorluk çekiyorsa bu tercih edilen bir durum değildir, çünkü amacınız sadece sizi bilenler değil sizden haberdar olmayanlara da ulaşabilmek olmalıdır.

Başka bir marka ya da konseptle karıştırılmasın

Markanın adının mutlaka kendine özel olması gerekir. Bilinen ve andıran marka isimleri sizi değil onları büyütecektir. Bunun için farklı ve kendine özel olan bir ismi hatırlamak çok daha kolay olacaktır. Özellikle markanızı dijital platformlara hazırlıyorsanız o zaman SEO’ya uygun olan tercih sizin çalışmalarınızı çok daha kolaylaştıracaktır.

İşinizi büyütürken sizi kısıtlayacak bir isim seçmeyin

Marka ismi seçerken sizi kısıtlamalı. Yani seçtiğiniz isim markanızı tek bir alanda hizmet veriyor gibi göstermemelidir. Değişen dünya içerisinde farklı hizmetlere yöneldiğinizde bu kez kendinizi daraltmış olursunuz.

Marka isim alternatiflerinizi internette arayın

Marka adı seçmek uzun ve meşakkatli bir yoldur ve bu uzun yolda özellikle internet üzerinden destek alabilirsiniz. Seçtiğiniz isimle internette başka firma var mı benzer varsa ne iş yapıyor hepsi hakkında detaylı bilgi sahibi olmanız gerekir.

Marka oluşumuna karar verdiğiniz de mutlaka çevrenizi inceleyin. Projenizin büyüklüğüne göre markanızı gizli tutabilir ya da yakın arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Markalaşma sürecinizde profesyonel bir destek aradığınız da https://www.timsahajans.com.tr/ adresinden bize ulaşabilirsiniz.

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans