Lazy Load Nedir?

Lazy Load Nedir?

Günümüz teknolojisi hızı ve pratikliği de beraberinde getiriyor. Hemen hemen her alanda hızlı işlem yapmak oldukça önem taşıyor. İnternette kullanıcıları da web sitesinin yüklenme hızının yavaş olması nedeniyle siteden ayrılabiliyor. Web sitesinin yüklenmesi için uzun süre beklemek zorunda kalmak kullanıcılar açısından negatif bir algı oluşturuyor.

Web sitesinin açılışında yaşanan gelişme çoğunlukla görsel içeriklerin web sitesine yüklenmesinden kaynaklanabiliyor. Görseller içeriği daha ilgi çekici hale getirse de görsel boyutlarının çok büyük ve yüksek çözünürlükte olması web sitesinin hızını yavaşlatabiliyor. Özellikle e-ticaret siteleri görsellerin yoğun olması nedeniyle yavaş bir şekilde açılabiliyor. Bu durum kullanıcının siteden hemen çıkma oranının artmasına neden oluyor.

Görsellerin siteden çıkarılması veya azaltılması pek uygulanabilir değildir. Bu durumda görsellerden kurtulmak yerine lazy load ile web sayfalarının hızlı bir şekilde yüklenmesi sağlanabiliyor. Site hızını artırmak için genellikle kod iyileştirmeleri sağlanabiliyor. Bu sayede sitenin performansı artırılabiliyor.

Lazy Load Ne İşe Yarar?

Lady Load görsel yoğunluğu ve sayfa uzunluğunun fazla olduğu sitelerde sayfaların daha hızlı açılmasını sağlayan ek JavaScript dosyasının kullanımıdır. Lazy Load ile sitenin performansının artırılması amaçlanıyor. Lazy Load içerik yüklendikçe resimlerin DOM’a yüklenmesi sağlanır. DOM (Document Object Model) web tarayıcılarda HTML kodlarını bir nesneye dönüştüren programlama arayüzü olarak tanımlanır. DOM üzerinden HTML, JavaScript ve CSS kodlarına müdahale edilebilmesi söz konusudur.

Lazy Load kullanıcılar için pek çok avantaj sağlamanın yanı sıra kullanımı kolay bir uygulamadır. Lazy Load genel olarak e-ticaret sitesi gibi görsellerin yoğun olarak yer aldığı sitelerde kullanılıyor. Ayrıca çok sayıda görselin yer aldığı slider ve galeri bulunan sayfalarda da tercih ediliyor. Bu sayede görsellerin fazla olması nedeniyle oluşan yavaşlamanın önüne geçiliyor.

Lazy Load kullanılmadığında sayfada bulunan tüm görseller aynı anda yüklenecektir. Bu durum sayfanın yavaşlamasına neden olur. Lazy Load kullanıldığında ise görseller, sayfada aşağı doğru inildikçe yüklenmeye başlayacaktır. Görsellerin gerek duyuldukça yüklenmesi sitenin yavaşlamasına engel olacaktır.

Hızlı açılan sayfalar kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunuyor. Lazy Load ile hızlı açılan sayfalarda kullanıcıların sitede daha fazla vakit harcaması sağlanıyor. Bu sayede siteden hemen çıkma oranı düşüyor. Ayrıca Lazy Load ile aşırı kaynak kullanımının önüne geçiliyor. Yalnızca kullanıcının görüntülediği alanlar tüketiliyor.

https://www.timsahajans.com.tr/

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans