Kullanıcı Deneyimi Nasıl Geliştirilir?

Kullanıcı Deneyimi Nasıl Geliştirilir?

Günlük hayatta, birisi sizden yol tarifini istediğinde, en iyi çözüm onları yol tariflerine ve rotalara yönlendirmektir. Aynı durum web ve uygulama arayüzü tasarımında da geçerlidir. Tasarımcılar, kullanıcıları yönlendirmek ve kullanıcıların istediklerini bulmalarına veya gerekli bir işlemi tamamlamalarına yardımcı olmak için çeşitli gösterge tasarım öğeleri kullanabilirler.

Bu makale, tasarımcılara yardımcı olmayı umarak url arayüzündeki ortak tasarım öğeleri üzerinde bir sıralama yaptık.

Gösterici Tasarım Öğeleri Nelerdir?

Hepimizin bildiği gibi, yoldaki işaretler araçların ve yayaların nasıl geçmesi gerektiğini belirtmek için kullanılır. Benzer şekilde, kullanıcı arabirimi arayüzünde, gösterge niteliğindeki tasarım öğeleri, kullanıcıyı bilgilendirmek, yönlendirmek ve göstermek için kullanılan tasarım öğeleridir. Bu nedenle, belirli etkileşimi veya içeriği görsel olarak yönlendirebildikleri sürece, kullanıcı daha hızlı ve kolay bir şekilde dikkat edebilir. Menü düğmeleri, metin istemleri vb. İçin, gösterge niteliğinde tasarım öğeleridir.

Menüler kullanıcı deneyimini nasıl etkiler?

Genellikle birkaç saniye sürer ve kullanıcı ürününüzü kullanıp kullanmayacağına karar verir. Bu nedenle, sayfanın mantığının açık, belirgin ve menülerin yönlendirilmesinin makul olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Doğru Gösterge Tasarım Öğeleri Nasıl Kullanılır?


  • Kullanıcıların sayfaya hızlıca göz atabilmesi için uygun olmalı,

  • Sayfanın görsel katmanı guçlendirilmeli,

  • Daha rahat gezinme sağlamalı,

  • Sayfa dönüşüm oranını artırmalı,


Oklar

Ok, en popüler gösterge tasarım öğelerinden biridir, evrensel, açık ve anlaşılması kolaydır. Farklı yaşlardaki insanlar, farklı kültürler, farklı eğitim seviyeleri ve farklı teknik becerilere sahip kişiler oklar sayesinde web sitesinde daha rahat hareket ederler.

İşaretçiler

Ok gibi güçlü gösterge öğeleri kullanmak istemiyorsanız el ipuçlarını kullanmayı düşünebilirsiniz. Birisi bir şey görmenizi isterse, parmağını doğrudan nesneye yönlendireceğini hatırlayın. Aynı şey web veya uygulama arayüzünde de geçerlidir, eğer kullanıcının dikkatini çekmek istiyorsanız, doğrudan "el" ile de işaret edebilirsiniz. Bu şekilde, gösterge unsurlar sadece genel görsel efektle entegre olmakla kalmaz, aynı zamanda çok akıllıca sağlanan zarif bir görsel işaret ile de entegre edilebilir.

Göz çizgisi

Görme, insanın doğal tepkisine dayanan güçlü bir işaretleme yoludur. Başkalarının gözlerinin belirli bir noktaya ya da bir nesneye odaklandığını gördüğümüzde, doğal olarak merak ederiz. İnsanların bu psikolojik reaksiyonu, fotoğrafçılık, illüstrasyonlar, vb. Dahil olmak üzere görsel içerik tasarımında sıklıkla kullanılır ve ayrıca url arayüzlerinde yaygın olarak kullanılır.

https://www.timsahajans.com.tr/

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans