Kullanıcı Arama Niyeti (User Search Intent) Nedir? Ne İşe Yarar?

Kullanıcı Arama Niyeti (User Search Intent) Nedir? Ne İşe Yarar?

Kullanıcı arama niyeti (amacı), kullanıcının arama motoru üzerindeki sorgusunun ana nedenidir. Arama niyeti kullanıcının arama sorgusu gerçekleştirme amacı olarak tanımlanır. User Search Intent, SEO çalışmalarının ana konularından biridir. Çünkü kullanıcıların gerçekleştirdikleri aramalarda öğrenmek istedikleri konuyu belirlemek son derece önemlidir. Search intent olarak bilinen arama niyeti arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almak için gereklidir.

Google, çalışmalarını kullanıcıların arama amaçlarını tespit etmek için sürdürmeye devam ediyor. Arama sonuçları için en uygun web sitelerini üst sıralara taşımak istiyor. Bu sebeple web site içeriklerinin hedef kitlenin arama niyetine uygun olması sitenizin konumu açısından oldukça önemlidir.

Arama motorunda üst sıralara çıkmak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Kullanıcıların arama ihtiyaçlarına en doğru yanıtı veren, hızlı ve optimize edilmiş web siteleri arama motorunda üst sıralarda yer alır. Bu noktalara dikkat ederek sitenizin üst sıralara taşınmasını sağlayabilirsiniz.

Kullanıcı Arama Niyeti Çeşitleri

Kullanıcı arama niyetleri şu şekilde sıralanabilir;


  • Bilgilendirme

  • Gezinme

  • Satın Alım

  • Ticari Araştırmalar


Bilgilendirme

Bilgi alma amaçlı aramalardır. Kullanıcı bu aramada nedir, nasıl yapılır, neden yapılır ve neden gibi sorulara yanıt arar. Ziyaretçi arama yaptığı sorguya yönelik bilgi sağlayan sonuçlara erişmek ister. Bilgilendirme isteyen kullanıcılar belirli bir konu hakkında daha fazla bilgi edinme amacı vardır.

Kullanıcı bir konu hakkında nedir diye soru soruyorsa temel amacı bilgi almaktır. Google, aramaya uygun içeriklere cevap veren öne çıkarılmış snippetler oluşturulur. Bu snippetlerin temel hedefi, kullanıcının siteye giriş yapmasına gerek olmadan aradığı yanıtı almasını sağlamak ve kullanıcı deneyimini iyileştirmektir.

Gezinme

Gezinme odaklı arama sorgularında arama yapan kullanıcılar belirli bir web sitesini ziyaret etmeyi amaçlar. Bu aramada kullanıcılar belirli bir web sitesini ziyaret etmek ister. Google’da bir arama yaparak aradıkları web siteye veya markaya yönelik arama yapmak isterler. Kullanıcıların bir sayfaya ulaşmasına yardımcı olmak için organik arama trafiğinin yüksek sıralama oldukça önemlidir.

Satın Alım

Bu arama türünde arama sorgusu yapan kişiler sorgularını bir alım satım işlemi yapmak ister. Bu arama grubunda bulunan kişilerin kullanıcı arama yaptığı ürünü belirlemiş ve satın alma amacı bulunur.

Ticari Araştırma

Ticari araştırma arama niyetinde sorgu yapan kullanıcılar, ticari temelli bilgi almak isterler. Çoğu durumda kullanıcı belirli bir ürüne veya pazara yönelik bilgi almak için bu aramayı gerçekleştirir.

https://www.timsahajans.com.tr/

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans