Kırık Link Nedir? Kırık Link Nasıl Düzeltilir?

Kırık Link Nedir? Kırık Link Nasıl Düzeltilir?

Kırık link web sitelerinin performansını etkileyen unsurlar arasında yer alır. Kullanıcı deneyimi odaklı dijital dünyada kırık linkler site hakkında kötü bir izlenim bırakabilir. Bu hatanın sistemde düzeltilmesi site imajı açısından oldukça önemlidir.

İngilizce olarak Broken Link ya da Dead Link olarak tanımlanan kırık link web sitesinde daha önceden bulunan ancak şu anda çalışmayan linkler için kullanılan bir terimdir. Bozuk bir linke tıkladığınızda sistem hata mesajı verir. Eğer bir linke tıkladığınızda 404 hata sayfasına yönlendiriyorsa kırık link olarak tanımlanır.

Sitede kırık link fazlaysa ziyaretçiler ve Google botları sitede gezemez. Bu durum web sitenizin SEO açısından olumsuz etkilenmesine neden olur. Kullanıcıların sitede merak ettiği sayfaya ulaşmaya çalışırken bir hatayla karşılaşması kullanıcı deneyimi açısından kötü imaj bırakabilir. Bu nedenle söz konusu hatanın webmaster tarafından düzeltilmesi gerekir.

Kırık Linkin Düzeltilmesi Neden Önemlidir?

Dijital dünya gün geçtikçe kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çalışmaktadır. Google gibi arama motorları siteyi değerlendirirken kırık link olup olmadığına dikkat etmektedir. Bu nedenle sitenizde fazla kırık link bulunması SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) açısından problem yaratır.

Kullanıcılar sitede gezinirken bir hata mesajı ile karşılaştıklarında kötü bir izlenim edinirler. Hatta siteden ayrılırlar. Ayrıca Google istatistik verileriyle sitenizin kalitesinin düşük olduğu kararına varabilir. Google puanınızın düşmesi arama sonuçlarında aşağılara gerilemeniz anlamına gelir.

Kırık Link Nasıl Tespit Edilir?

Web siteniz varsa kırık linklerin olup olmadığı tespit edilmelidir. Sitenizden ziyaretçilerin memnun olması için kırık linkle ve hatayla karşılaşmaması oldukça önemlidir. Web sitenizde tüm sayfaların çalıştığından emin olmalısınız. Web sitenizde kırık linklerinizin bulunup bulunmadığını kolay bir şekilde tespit edebilirsiniz.

Sitenizdeki kırık linkleri düzeltebilmek için öncelikle sitenizi inceleyip linkleri tespit etmeniz gerekir. Bütün sayfalarda tek tek link kontrolü yapmak oldukça zordur. Web sitenizdeki tüm kırık bağlantıları tespit etmek ve düzenli olarak link kontrolü yapmak için birçok araç bulunur. Dakikalar içerisinde birçok araç yardımıyla kırık linkleri kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

Web sayfanıza ekleyeceğiniz küçük bir eklenti ile tespit edilen tüm kırık linkleri kolay bir şekilde onarmanız mümkündür.

https://www.timsahajans.com.tr/

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans