İstanbul Patent Firmaları

İstanbul Patent Firmaları

Patent Nedir?

Patent, bir icadın (buluş) belli bir süre boyunca kullanılabilmesi, üretim yapılabilmesi, satılması gibi nedenlerle, ilgili kişiye verilmiş olan bir belgedir. Bir diğer anlamda teknik veya bilimsel bir buluşun kime ait olduğunu gösterir. Türkiye’de patent verme ile ilgili görevli olan tek kurum Türkiye Patent ve Marka Kurumu’dur. Patent alındıktan sonra koruma 20 yıl süreyle geçerlidir. Bir firma kendi ürününü koruma altına almak istiyorsa, bunun için İstanbul patent firmaları ile iletişime geçmek zorundadır. Çünkü bu işlem uzun ve detay istediği için tek başınıza patent alabilmeniz kolay değildir.

Firma patentini almış olduğu bir ürünü rahatlıkla satabilir veya çoğaltabilir. Bu da onun ürün konusundaki ayrıcalığıdır. Otomobilden, makinelere kadar her şey patent ile koruma altına alınabilir. Ancak her başvuru için patent verilmez. Bunun için önce ürünün belirlenmiş olan kriterleri karşılıyor olması gerekir. Eğer ki ürün kriterleri taşımıyorsa o zaman patent verilmez. İstanbul patent ajansları bir ürünün patent başvurusunda bulunmadan önce ürün hakkında detaylı bilgileri alarak nasıl bir süreç yürütülmesi gerektiğini planlar.

Patenti Alınabilen Buluşlar Hangi Özelliklere Sahip Olmalı?

Patent talebinde bulunmak için öncelik ürünün mutlaka yeni olması gerekir. Üstelik bu yenilik yalnızca Türkiye’de değil tüm dünyada bir ilk olması gerekir. Bunun için var olan bir ürünün üzerinde değişiklikler yapılarak yeniymiş gibi patent başvurusunda bulunulmaz. Patent hizmetleri alınırken ürünle ilgili verilen detayda bu tespit edilebilir ve işlemler başlatılmadan önce boş yere zaman harcanmasının önüne geçilir.

Her ürün yeni ve ilk olsa bile yine patent alamayabilir. Çünkü icat edilen ürünün aynı zamanda nitelik taşıması gerekir. Örneğin sanayide uygulanmayacak bir ürün patent kapsamı içerisine girmez.

Patenti Alınamayan Buluşlar Nelerdir?

Patenti istenilen ürünün mutlaka genel ahlaka ve kamu düzenine uygun olması gerekir. Bir ürün tüm kriterleri karşılıyor olsa bile genel ahlaka aykırıysa bu durumda patent verilmez. Örneğin bir hayvan ırkıyla oynanarak yeni bir ırk meydana getirilmiş olması patent dahilinde değildir.

Matematik teorileri patent kapsamı içerisine alınmaz.

Markanıza dair patent talebinde bulunmak için bizimle https://www.timsahajans.com.tr/ adresinden iletişime geçebilirsiniz.

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans