İstanbul Logo Tasarım Firmaları

İstanbul Logo Tasarım Firmaları

Yaptığınız iş ne olursa olsun önceliğiniz planlama olmak zorunda. Logo tasarımı da bu yönde başlayan ve ön çalışma gerektiren bir süreçtir. Logonun hazırlanması aşamasında teknik olarak uymanız gereken kuralların neler olduğunu iyi araştırmalı ve başarılı olmuş logoları inceleyerek ortaya çıkış hikayelerini anlamanız gerekir.

Logo Çeşitleri

Logoları incelerken iki şekilde hazırlanmış olduklarını görebilirsiniz. Bunlardan birincisi yazı tabanlı logolar diğeri ise görsel tabanlı logolar. Bu iki logo türü kendi içerisinde ayrılmıştır. Bunlar; asimetrik, agresif, karmaşık form, kaligrafik logo gibi çeşitlendirilebilir.

Yazı Tabanlı Logolar: Markanın ismine özel olarak yapılırlar.

Görsel Tabanlı Logolar: Özgün grafikler doğrultusunda sektör odaklı, yapılan işin anlatıldığı tasarımlardır.

Logo Çalışması Hangi Basamaklardan Oluşur?

İstanbul logo tasarım firmaları logoları hazırlarken belli standart ve kurallar çerçevesinde hareket ederler. Yapılacak olan logo ile ilgili öncelikli olarak rakip analizi yapılır ve rakiplerin logoları incelenerek hakim olan formlar ve renklerin belirlenmesi sağlanır. Burada dikkat edilmesi gereken husus var olan bir logoya benzemek değil, özgün ve sektöre hitap eden logonun oluşturulmasını sağlamaktır.

Logo hazırlanırken verilen mesajın doğru iletilmesi ve akılda kalıcı olması önemlidir. Örneğin Nike logosunu herkes bilir. Sadece bir çizgiden ibaret olmasına karşın o çizgiyi nerede görürseniz görün kime ait olduğunu bilirsiniz.

Logo hazırlık aşamasında ortaya çıktığında markayı temsil etmiyor ya da markanın büyüklüğüne yakışmıyorsa aynı logo üzerinde ısrarcı olmamak gerekir. Önemli olan logonun akılda kalıcılığı ve markayı temsil edebiliyor olmasıdır.

Logo hazırlanırken hazır olan sistemlerden uzak durulmasını tavsiye ediyoruz. Çünkü hazır olan bir logoyu değiştirerek kullanmaya çalıştığınızda patentini almanız zor olacaktır. Özgün olmayan bir logoyla globalleşmek mümkün değildir.

Logo hiçbir zaman modaya uymak demek değildir. Çünkü hazırladığınız logo belki sizin modanızı ortaya çıkaracaktır.

İstanbul logo tasarım ajansları bir logoyu hazırlarken kullanılacak olan renklere önem verir. Mesela logonuzda en fazla 3 renk kullanması önemlidir. Bu zamana kadar logosunda üçten fazla renk kullanarak başarı sağlamış olan firma sayısı çok azdır.

İstanbul logo tasarım hizmetleri sunan Timsah Ajans markanıza ve sektörünüze uygun olan tasarımla akılda kalıcılığınızı artıracaktır.

https://www.timsahajans.com.tr/

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans