İş Hayatında Motivasyon Nasıl Artırılır?

İş Hayatında Motivasyon Nasıl Artırılır?

Yaptığınız işte motivasyonunuzu artırmak ve bunun korunmasını sağlamak önemlidir. Bazılarımız bunu başarırken bazılarımızda maalesef çok iyi başladığı işte sonunu getirmekte zorlanır. Bizi motive edecek şey aslında paranın çok daha ötesinde var olan şeyleri bulabilmekle mümkündür.

Söz konusu olan şey emek olduğu zaman genelde motivasyon para kazanmakla aynı şeymiş gibi algılanır, gerçekte olan ise bundan çok daha fazlasıdır. Anlam, yaratım, zorluk, kimlik ve gurur gibi çeşitlendirilebilir.

İnsanın takdir edilmesi ortaya koyduğu ve koyacağı çabanın ve başarının miktarını belirler. Yani yapılan iş ne kadar zor olsa d o işi yapmaktan ve başarmaktan gurur duyar.

Gelin isterseniz iş hayatımızda bizi motive edecek olan şeylere bir bakalım.

Emeğinizin Karşılığını Görmek Sizi Üretken Yapabilir

Bir insan yaptığı iş ne olursa olsun başarıya odaklandığında ve bunu gerçekleştirdiğinde kendisini emeğinin karşılığını almış olarak görür ve bu bir sonraki hamlesini daha verimli atmasını sağlar. Yapılan her iş bir sonrakinin başlangıcı olduğunu düşündüğümüzde başardığınız her işinde yenisine ilham olmasını sağlar. Yapılan çalışmanın az takdir edilmesi ise işe olan eğilimin düşmesine zemin hazırlar ve bir süre sonra bu tekrar eden alışkanlık haline dönüşür.

Başarı 

Başlanan bir projenin başarı sağlamış olması ne kadar zor olursa olsun bizi kamçılar ve kendimizle gurur duyarız. Bir insanın yaptığı işe değer biçiyor olması ona harcayacağı zamanı da belirler. Başarı elde edilmek için gerekiyorsa 24 saat harcanabilir, fakat başarının sonunda mükafatın alınması gerekir. Bunu bir işte çalışıyorsanız maaş şeklinde düşünebilirsiniz. İşçi çalıştığı işte karşılığını alabiliyorsa mutludur ve aldığının karşılığını verebilmek içinde var gücüyle çalışır. Bunun işçiye olan mükafatı yüksek maaş olurken işverene ise daha fazla büyüme olarak geri dönecektir.

Yaptığınız İşi Sevmelisiniz

Başladığınız işte bunu başaramam, yapamam kelimesini kullanarak başlamışsanız bu sizde bir döngü haline gelebilir ve olumsuz başlanan işte başarı elde etmeniz de mümkün değildir. Yaptığınız işte kendinize şans vermiş olmanız işinizi sevmekle mümkün olacaktır. İşinizi sevdiğiniz de hiçbir zaman bu size eziyet olarak gelmeyecektir.

https://www.timsahajans.com.tr/

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans