İnternet Sayfalarının Geç Açılmasının Nedenleri Nedir?

İnternet Sayfalarının Geç Açılmasının Nedenleri Nedir?

Bilgisayar kullanıcılarının sık sık karşılaştığı durumlardan birisi olan sayfaların geç açılması, aradığımız bir bilgiye geç ulaşmamızı sağlayan en önemli sorunların başında gelir.

Güncel yaşam içerisinde sıkça yaptığımız işlerde kullandığımız internetin yavaş olması bizi her ne kadar sinir ediyorsa sayfaların geç açılması da kullanıcıyı aynen o şekilde rahatsız ediyor. Bu durum bir e-ticaret sitesi ya da herhangi bir blog sitesi için yaşandığında kullanıcıyı kaçıran bir etken olduğundan dolayı siteye çok büyük zararlar verecektir. Bunun içinde sayfaların neden yavaş açıldığını tespit etmeli ve gerekli olan iyileştirmelerin yapılması gerekir.

Bir internet sitesinde sayfalara bağlanma sorunu yaşanıyorsa bunun birden fazla nedeni olabilir. Örneğin internet hızında yavaşlık olabilir böyle durumda DNS ayarlarının gözden geçirilmesi gerekir. En sık yaşanılan sorunlar arasında gösterilenlerden birisi de bilgisayara bulaşan virüslerdir.  Hatta saydığımız nedenlerin dışında bilgisayarda hiçbir sorun olmadan da yavaşlık görülebilir. Böyle bir durumda ADSL bağlantısını kontrol etmek gerekebilir. Kısacası her türlü neden internet sitesinin ve sayfasının yavaş açılmasında bir etken olabilir. Aşağıda böyle bir sorunla karşılaşılması halinde yapılması gerekenler belirtilmiştir.

DNS Ayarı Kontrolü Nasıl Yapılır?

TTNet kullanıcısıysanız alt yapısında filtreleme özelliğinin olduğunu bilmeniz gerekir. TTNet alt yapısını kullanan kişiler DNS’de sorun yaşaması halinde siteye ulaşamaz, çünkü filtrelenmiş olabilir. Böyle bir durumda DNS ayarlarının manüel olarak yapılması gereklidir.

Dünyanın tüm ülkelerinde kullanılan birtakım DNS ayarları vardır. Bu ayarlar şöyle belirtilebilir. 4. 4. 4. 2, 4. 4. 2. 1 ya da 208. 67. 222. 222, 208. 67. 220. 220. TTNet’in kullanmış olduğu DNS ayarları ise şöyledir: 195. 175. 39. 39, 195. 175. 39. 40.

Eğer sizin DNS ayarınız TTNet ile sağlanmışsa bu durumda internet sitesine girmekte zorlanabilir ya da hiç açılmamasını sağlayabilirsiniz. Böyle bir durumda yapmanız gereken dünyada kullanılan DNS ayarlarına geçmek olmalıdır.

Speedtest Nasıl Uygulanır?

DNS ayarlarınız normal ise bu durumda Speedtest yapabilirsiniz. Bu halk arasında internet hız testi olarak bilinen bir durumdur. İnternet bağlantınızın hızını bu testle birlikte yaparak bağlantınızın hızını ölçebilirsiniz.

Web sitenizin optimize edilmesi için bize https://www.timsahajans.com.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans