Instagram Keşfet Listesini Nasıl Belirliyor?

Instagram Keşfet Listesini Nasıl Belirliyor?

Sosyal medyada paylaştığınız her şey iyi ya da kötü, kalıcıdır. Değişen tek şey, müşterilerinizin kullandığı sosyal medya platformları ve hedef kitlenizi meşgul etmek için kullanabileceğiniz tekniklerdir. Peki, Instagram sizi müşterilerinizle hem hızlı hem de en kolay şekilde buluşturacak olan keşfet listesini nasıl belirliyor.

Instagram, Gönderilerin Keşfet Sayfası İçin Nasıl Seçildiğini Açıkladı

Instgram, postların keşfet sayfasın nasıl çıkarıldığını detaylı bir şekilde anlattı. Bizde dijital pazarlamacılar olarak en çok merak ettiğimiz bu konu hakkında kafamızdaki soru işaretlerini giderebilmek adına postların nasıl optimize ettiğini inceledik.

Instagram Keşfet Nasıl Çalışır?

Paylaştığınız bir içerik keşfete düşmeden önce iki farklı aşamadan geçiyor. Bunlardan birincisi aday oluşturma aşaması diğeri ise sıralama aşaması.

Aday Oluşturma Aşaması

Bu aşamada keşfet sayfasına çıkacak olan içerik seçilirken tohum hesaplar incelenir. Yani kullanıcıların daha önceden etkileşim kurmuş olduğu hesaplardır. Analiz edilen bu hesaplar kişinin beğenebileceği diğer hesaplarında belirlenmesi sağlar. Bu hesapların daha önce paylaşmış olduğu veya etkileşim kurduğu diğer gönderileri bulur ve gösterir.

Kafanızda sistemin daha açık bir şekilde canlanması için bir örnekle açıklayalım.

Siz Timsah Ajansın paylaşmış olduğu bir resmi beğenirsiniz, Timsah Ajans, Seorehberi’ne benzeyen bir hesaptır ve Seorehberi’nin beğendiği postlarda sizin keşfetinize düşer.

Instagram kullanıcılarının beğenisine sunulacak olan onbinlerce içerik belirlenir ve platform bunlar içerisinden en uygun olan 500’ü örnek olarak seçer ve sonraki aşama için hazır hale getirir. Bir sonraki aşama ise sıralama aşamasıdır.

Sıralama Aşaması

Bu aşama 3 bölümden oluşur, 500 ola gönderi kitlesi 150’ye 150’den de 50 ve 50’den 25 kadar iner.

Instagram, insanların hareketlerini tahmin edip birleştirerek aritmetik bir formül kullanır. İçerilerin alakalı olup olmadığın tespit edilebilmesi için farklı ağırlıklara sahip olması gerekir.

Yani kaydetme beğenmeden daha fazlaysa bu durumda kaydedilmiş bir gönderi daha alakalı olarak kabul edilir.

Not olarak şunu belirtelim ki, Instagram keşfet sayfasının kalitesini artırmak için aynı hesaptan gelen paylaşımların sıralamasını düşürür, yani keşfet’ e aynı sayfadan fazla post düşmesi çok mümkün olmaz.

https://www.timsahajans.com.tr/

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans