İlk Yükleme Gecikmesi Nedir?

İlk Yükleme Gecikmesi Nedir?

İlk yükleme gecikmesi, bir sayfada kullanıcının aldığı aksiyonların gerçekleşmesi için geçen süredir. Bu değerin bir diğer adı da FID'dır. Yani diğer bir deyişle, ilk yükleme gecikmesi sitenin kullanıcı isteklerine verdiği yanıtlar için geçen süredir.

Genel olarak, bir sitenin aldığı etkileşimlerle ilgili bir sorun yaşandığında akla ilk gelen sorun ilk yükleme gecikmesi olur. Bir kullanıcı siteye girdiği ilk anda sitedeki içeriklerin, görsellerin ya da kaynakların indirilmesi, ayrıştırılması ve yürütülmesi için bir süre geçmesi gerekmektedir. Bu süre ilk giriş gecikmesidir.

Bu noktada önemli olan, kullanıcının siteye girdiğinde almayı beklediği yanıtları olabildiğince hızlı almasıdır. Yani bir kullanıcı siteyle etkileşime girmeye çalıştığında beklemeden aradıklarını görebiliyorsa, o kullanıcının deneyimi daha iyi olacaktır. Bu da sitenin güvenilirliği ve daha çok ziyaret edilmesi için önemlidir.

İlk Yükleme Gecikmesi Nasıl Tespit Edilir?

İlk yükleme gecikmesi ölçümünde kriter, bir kullanıcının site ile etkileşimde bulunduğu ilk an ile tarayıcının olayı gerçekleştirdiği an arasında geçen zamandır. Bu noktada, kullanıcının site ile etkileşime geçtiği ilk an bir bağlantıya ya da düğmeye tıkladığı andır.

İlk Yükleme Gecikmesi Neden Önemlidir?

Google’a göre ilk yükleme gecikmesinin öneminin iki sebebi vardır. Öncelikle, bu gecikme kullanıcınızın site hakkındaki ilk izlenimini etkileyecektir. Site yüklenirken yaşanan bir gecikme, kötü bir izlenim ve deneyime sebep olarak sitenin güvenilirliğini bozacaktır. Bunun yanı sıra, bu gecikmenin önemi ikinci olarak da tecrübeye dayanmaktadır. İnternet ortamında karşılaşılan en önemli sorunlardan biri olarak karşımıza ilk yükleme gecikmesi çıkmaktadır. İlk kullanıcı gecikmesinin azaltılması genel anlamda daha iyi bir kullanıcı deneyimi demek olacaktır.

İlk Yükleme Gecikmesi Nasıl Ölçülür?

Google 100 milisaniyeden daha az bir gecikme süresi hedeflenmesini tavsiye eder. Bu süre ile sınırlanan bir ilk yükleme gecikmesi, etkileşimli bir etkinlik sağlar. Google'a göre bir etkileşimin iyi olarak kabul edilmesi için bir sınır mevcuttur. Bu noktada, mobil ve masaüstü cihazlar için ayrı ayrı yüklemelerin %75’inin karşılanması gerekmektedir. Yani, Google için bu ölçüm tarayıcının olay sürecini yürütmeye başladığı süreye dayanır.

https://www.timsahajans.com.tr/

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans