İçerik mi, Tasarım mı, Hangisi Önce Gelir?

İçerik mi, Tasarım mı, Hangisi Önce Gelir?

Web sitesi oluşturmanızdaki amaç kullanıcılarla iletişim kurmak, bunun için de kelimeler konuşmanın merkezinde yer alıyor. Ancak herkesin tasarımdan bahsediyor olması akıllara şu soruyu getiriyor: İçerik mi, tasarım mı?

İlk olarak içerik stratejisini düşünün.

İnternet siteniz içerik sunmak için vardır ve bu içeriği desteklemek için tasarım öğeleri mevcuttur. İnsanlar sitenizi güzel göründüğü için ziyaret edebilir, ancak içeriğiniz kalitesizde okumak istemez bu da siteden hemen çıkma anlamına gelir.

Şimdi buradan yola çıkacak olursak sitenize gelen bir ziyaretçi ilk olarak tasarıma bakar. Fakat sitenize gelebilmek içinde kaliteli içeriklere ihtiyacı vardır. Yani bu ikisini birbirinden ayrı düşünmek ya da şu daha önemli demek doğru olmayacaktır. Kaliteli bir içerikten sitenize gelen bir kullanıcı grafik ve resimlere odaklanır. Sitenizin tasarımı iyi olduğunda bu sizin marka bilincinizi artırdığı gibi geri dönüşümleri de artıracaktır. Web sitenizin olması sadece insanlara bilgiler vermek değil, aynı zamanda onlara kendinizi tanıtmak ve en iyisi siz olduğunuzu hatırlatmaktır. Bunu da sıradan olduğunuzda yapmanız mümkün değildir.

Bazıları sadece içerik gözüyle bakabilir. Ancak siz asla ve asla içeriğin sadece bir içerik olmadığını unutmayın; etkileşimli sözcükler, metin, ses, video ve grafikler bir dizi ortam içerir.

Kaliteli bir içerik uzun vadede size zaman kazandırır. Verimliliğinizi artırır ve daha başlamadan önce en küçük ayrıntıları çalışmanıza olanak tanır, böylece tasarım sürecinizde sorunsuz çalışır.

Kopya ve Tasarım

Bir projenin çalışması için, yazarların ve tasarımcıların önce konsept üzerinde anlaşması gerekir. Aynı sayfada olduklarında, her ikisi de birlikte çalışarak daha güçlü bir son hazırlayabilir.

Örneğin, bilgi içeren bir internet sitesi yapıyorsanız, içerik tasarımdan önce gelir tasarım ile bu kelimeleri desteklemek için çalışır. Bunun tam tersi ise kurumsal bir firma sitesinde açılış sayfasının tasarımı daha önemlidir ve içerik tasarıma destek verir.

Unutmayın ki, içeriğin anlamsız sözcüklerden oluşmaması gerekir. İyi bir tasarımcı ise sadece işi güzelleştirmek için çalışmazlar.

Tasarımcı, web sitesinin ve her bölümün tonunu ve hissini anlamalı, düzen ve boşluk yoluyla okunabilirliği sağlamalıdır.

Profesyonel bir web sitesi tasarımı için bize  https://www.timsahajans.com.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans