Hız Testi Nedir? Sitelerde Hız Testinin Önemi

Hız Testi Nedir? Sitelerde Hız Testinin Önemi

Bir web sitesinde yer alan içeriğin ne kadar hızlı süre içerisinde açıldığını test etmek için hız testi araçlarından yararlanılır. Web sitelerinin yüklenme hızı Google arama motoru sıralaması ve kullanıcı deneyimi bakımından son derece önemli bir unsurdur.

Yavaş açılan bir web sayfasında gezinen kullanıcı site hızından rahatsız olduğu zaman çıkış yapabilir. Bu durum hemen çıkma oranını ve organik trafiği olumsuz yönde etkileyebilir.

Kullanıcıların yanında Google da son dönemlerde site hızına oldukça önem vermektedir. Google kullanıcıları mutlu edebilecek ve yararlanabilecek sitelere yönlendirmek istediği için içeriğin değeri kadar hızını kontrol eder ve sıralama faktörü olarak değerlendirir. Bu durum dikkate alındığı zaman site hızını iyileştirmenin markaya yarar sağlayacağı bilinir.

Sitelerde Hız Testinin Önemi

Altyapının gereklerini yerine getirmeyen web sitelerinin içerikleri ne kadar iyi olursa olsun, belirlediği hedef kitlenin karşısına çıkamaz. Google kullanıcı alışkanlıkları üzerine gerçekleştirdiği araştırmalarda site açılma hızının 1 saniye dahi gecikmesi dönüşüm oranlarını %20 oranında düşürebileceğini ortaya çıkarmıştır.

Siteyi ziyaret etmek isteyen kişilerin büyük bir çoğunluğu sayfa yüklenme hızı yavaş olduğu zaman siteyi terk eder ve sitenin hemen çıkma oranını artırır. Dolayısıyla site hızı oldukça önemli bir etkendir.

    Hız Testinin SEO İçin Önemi

Bir sitenin hızı SEO çalışmalarını ve başarısını çok fazla etkiler. Site hızı, Google tarafından bir sıralama etkeni haline gelmiştir. Yavaş açılan bir site arama motorlarında yüksek sıralara gelemez. Site hızınızı analiz ederek yapılması gereken optimizasyonlar yapılmalıdır. Böylece sitede yayınlanan içerikler ve yapılan SEO çalışmaları büyük oranda iyileşme ve sıralamada yükseliş yakalamaya yardımcı olacaktır.

    Hız Testinin Kullanıcı Deneyimi İçin Önemi

Yavaş açılan bir site kullanıcılara olumsuz bir deneyim yaşatır. Bundan dolayı trafik ve dönüşüm kaybı yaşanır. Kullanıcıların büyük bir kısmı mobil cihazları tercih ettiği için bu konuya dikkat edilmesi gerekir. Aynı zamanda site hızı performansının mobil kullanım bakımından öncelik haline getirilmesi gerekir. Hızlı açılan bir site içinde kullanıcıların aradıkları hizmet, bilgi ya da ürün kolaylıkla erişilebilir bir yapıda olur. Böylece hemen çıkma oranı iyileştirilir ve dönüşüm oranları büyük oranda artırılmış olur.

Web Sitelerin Hızını Etkileyen Faktörler

·      Görsel Kullanımı

Sitede kullanılan görsellerin boyutuna dikkat edilmesi gerekir. Google 100 KB altında küçük ve sıkıştırılmış görsellerin kullanılmasının site hızına olumlu etki ettiğini belirtmiştir. Kullanılan görseller JPG ya da PNG formatında görünümünü aşırı derecede bozmayacak şekilde sıkıştırılabilir. Bu şekilde kullanım site hızında iyileşmeye yol açacaktır.

    Gereksiz Kod Yığınları

Karmaşık kod yığınlarından uzak durulması gerekir. Web sitesinde kullanılan kodların mümkün olduğunca sade hazırlanması site hızının yüksek oranda artmasına neden olur.

    Düşük Hızlı Sunucu

Siteyi kullanıcıya ulaştırma konusunda sorumlu olan sunucunun, hosting hizmetinin yavaş olması, site trafiği kaldıramıyor olması site hızını direkt olarak etkileyecek olan faktörlerdendir. Her zaman kaliteli hosting hizmeti alındığından emin olmak gerekir. Sunucu kontrolleri belirli aralıklar ile yapılmalıdır.

    Gereksiz Yönlendirme

Web sitesinde yer alan gereksiz yönlendirme ve yönlendirme zincirlerinden uzak durulması gerekir. 404 kodu döndüren sayfaların analiz edilmesi ve site içinde yapılan iç linklemelerden kaçınılması gerekir.

En İyi Hız Testi Yapan Araçlar Hangileridir?

Site hızını test etmek adına pek çok hız testi aracı vardır. Bu hizmeti ücretli bir şekilde alabileceğiniz gibi ücretsiz bir şekilde de alabilirsiniz. Hız testi araçları site hızını tespit etmenin yanında sitenin neden yavaş olduğuna dair teknik raporlar da sunar.

·      PageSpeed Insights

·      GTmetrix

·      Pingdom

·      Site Speed (Google Analytics)

SEO danışmanlığı hakkında bilgi almak için https://www.timsahajans.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz. 

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans