Harekete Geçirici Mesaj (Call To Action) Nedir?

Harekete Geçirici Mesaj (Call To Action) Nedir?

Harekete geçirici mesaj ya da İngilizcede bilinen ismiyle “Call to Action”, sitenizde kullanıcıların belirli linklere tıklamasını sağlayan harekete geçirici kelimeler ve onları bir aksiyon almak için harekete geçiren mesajlardır. Harekete geçirici mesajlarla amaçlanan kullanıcılar ya da müşterilerinizin gözünde sitenizi farklı kılmaktır.

Bu özelleştirilmiş mesajlar sayesinde kullanıcılar hem site içi daha fazla tıklama yaparak hem de mesajın içeriği ve yönelttiği eyleme göre satın alma, üyelik oluşturma ve benzeri eylemlerde bulunarak sizlere kazanç sağlar.

Harekete geçirici mesajların içeriğinin yanı sıra şekilleri ve benzeri dikkat çekici özellikleri de sitenizin yapısına ve tasarımına uygun olacak şekilde tasarlanmalıdır. Bu sayede hem göze hitap eden hem de dikkat çekici harekete geçirici mesajlar oluşturmak mümkündür.

Harekete Geçirici Mesajlar Nasıl Çalışır?

Harekete geçirici mesajlar genelde metin ve görselden oluşurlar. Harekete geçirici mesajların en kritik özelliği sitenize girmiş olan ziyaretçileri olası müşterilere dönüştürmesidir. Bu noktada bu mesajlarının adının bu sebeple müşterileri harekete geçirici mesajlar olarak verildiğini belirtebiliriz.

Harekete geçirici mesajların kapsamı sitenizin hizmet alanı dahilinde herhangi bir aksiyon olabilir. Örneğin; bir dosyayı indirmek, üyelik oluşturmak, bilet almak, bir şey satın almak ve benzeri aksiyonlara ziyaretçi çekecek mesajlar yaratılabilir.

Harekete geçirici mesajlar sitenizin herhangi bir yerinde olabileceği gibi özellikle açılış sayfasının en çok bakılan noktasında ya da blog yazılarının sonu gibi kısımlarda yer aldığında çok etkili olacaklardır.

Hareket Geçirici Mesaj Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Harekete geçirici mesaj oluştururken önemli noktalardan biri de basit harekete geçirici ya da aksiyon alıcı mesajlar yazıp bu linkleri zayıf bırakmamanızdır. Bunun sebebi yalnızca “Buraya tıklayın” gibi bir mesajın ziyaretçileri ikna edebilecek bir mesaj olmamasıdır. Bunun yerine, yine kısa ve özgün olacak şekilde ancak kullanıcılara alacakları aksiyon hakkında bilgi veren ilgi çekici açıklamalar olmalıdır.

Açık bir şekilde ne olacağını açıklayan harekete geçirici mesajlar özellikle ilgi çekici bir tasarımla birleştiğinde ziyaretçilerin tıklama ve aksiyona geçme oranı artacaktır. Buna ek olarak tıkanılan harekete geçirici mesajın vaat ettiği aksiyonu sunması da ziyaretçilerin siteye olan güveninin azalmaması ve siteyi terk etmemesi için son derece önemlidir.

https://www.timsahajans.com.tr/

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans