H1 Etiketi Nedir ve Nasıl Kullanılır?

H1 Etiketi Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Her sayfanın veya gönderinin birden fazla başlığı olabilir. <H1>  etiketi ise yazının başlığı için kullanılır ve bir sayfada görünen ilk başlığıdır.

H1 etiketi nedir?

<H1> etiketi, bir sayfanın veya gönderinin başlığı için kullanılır. HTML kodunda görüntülendiğinde, H1 değeri <h1> </h1> etiketleri arasına alınır. Metnin öne çıkmasını sağlamak için, H1 etiketi genellikle diğer sayfa etiketlerinden farklı biçimlendirilir.

H1 etiketinin kullanımını en kolay şekilde anlayabilmek için şöyle tarif edebiliriz.  Yazacağınız bir konuyu duşunun ve bu yazının ana hatlarını hayal edin. Çünkü hayal ettiğiniz yazı içeriğinin başlığı H1 olacaktır. Yazının içerisinde geçen diğer alt başlıklar ise  <H2> ve <H3> şeklinde devam eder.

SEO uyumlu bir yazıda en önemli unsurlardan birisi başlık seçimidir. Çünkü başlığınızı ne kadar dikkat çekici seçebilirseniz insanları ve Google’nin dikkatini yazıya o kadar çok çekebilirsiniz.

Başlık Etiketi

Başlık etiketi, sayfa içeriğinin neyle ilgili olduğu konusunda arama motoru tarayıcılarına güçlü bir sinyal verir. Sayfa içi SEO söz konusu olduğunda, sayfa başlığı H1 etiketinden daha önemlidir, ancak en iyi sonuçlar için her ikisini de optimize edilmesi şarttır.

H1, SEO için neden önemlidir?

Arama motorlarının en karmaşık görevlerinden biri, bir sayfanın anlamını tanımaktır. Bunu en verimli ve en hızlı şekilde yapabilmek için farklı sinyallerden gelen verileri kullanırlar. Bu sinyallerden biri sayfa başlığı diğeri ise H1 etiketidir. Arama motoru örümcekleri bir sayfanın içeriğini tararken HTML kodunu okur ve başlık etiketlerinde (h1, h2 vb.) Hangi cümlelerin bulunduğunu belirlemeye çalışırlar. Dolayısıyla, H1 etiketi anahtar kelimeler kullanarak, arama motorlarının sayfanızın neyle ilgili olduğunu anlamasına yardımcı olur.

Başlıkların SEO için önemli olmasının bir başka nedeni de kullanıcıların sayfada gezinmesini kolaylaştırmasıdır. Kullanıcı, H1 etiketine bakarak sayfanın neyle ilgili olduğunu bir bakışta görebilir. Başlıkların geri kalanı, kullanıcılara her bölümde ne bekleyecekleri konusunda ipucu sağlar.

H1 Etiketi Nasıl Olmalıdır?


  • Anahtar kelime içermeli,

  • Başlık çok uzun olmamalı,

  • Yazı stili farklı olmalı,

  • Yazının içeriğine uygun olmalı,


İnternet sitenizi SEO uyumlu hale getirmek için https://www.timsahajans.com.tr/ adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans