GTmetrix Nedir? GTmetrix Nasıl Kullanılır?

GTmetrix Nedir? GTmetrix Nasıl Kullanılır?

Web sitelerini hız yönünden optimize ederken kullanılabilen araçların başında GTmetrix gelir. GTmetrix, web sitesini pek çok teste tabi tutar ve sitenin genel performansı ile ilgili bir puanlama gerçekleştirir. Peki, GTmetrix nedir, nasıl kullanılır?

GTmetrix Nedir?

GTmetrix, sitenin performansını birçok açıdan ölçen ve bu konuda bir sonuç hazırlayan bir sitedir. Sitelerde ölçüm yapmak ve sonuçları görebilmek için GTmetrix oldukça faydalı bir uygulamadır. Bu araç, SEO araçları ile birlikte değerlendirilir. Aynı zamanda SEO çalışmalarına yarar sağlayan bir yazılım aracı olarak bilinir.

Webmaster aracı olarak tanımlanan bu ölçüm programı, özellikle site hızı ölçmeye yardımcı olur. GTmetrix, bir tür SEO ölçüm cihazı olarak da düşünülebilir. Bu özelliği ile site içerisinde olan aksaklıkları, düzeltilmesi gereken kısımları ortaya çıkarır.

Ancak bir internet sitesi için en kritik nokta, internet sitesinde bulunan sayfaların hızlı bir şekilde açılmasıdır. Yavaş cevap veren bir internet sitesinde, ziyaretçi kazanma noktasında büyük oranda sorun yaşanır. Bu sebeple ilk olarak sitenin yavaşlık sebebinin saptanması gerekir. Bu noktada yapılması gereken müdahalenin edilmesi gerekir.

GTmetrix Kullanım Detayları Nelerdir?

GTmetrix kullanımı epey basittir. Bu uygulamanın kullanımına dair detaylar aşağıda verilmiştir.

·      GTmetrix internet sitesine girildiği zaman arama çubuğu ile karşılaşılır. Bu arama çubuğuna, kendi sitenizin URL’sini girmeniz gerekir. Bu sayede tarama işlemi başlatılacaktır.

·      Tarama işlemiyle karşınıza bir “yüklenme” yani “loading” ekranı gelecektir. Bu ekranda, kullanılan server ve tarayıcı bilgileri görülür.

·      Tarama işlemi bittikten sonra rapor sayfasına yönlendirilirsiniz. Bu raporda sitenin genel hız skoru, sitenin tamamen yüklenmesi için geçen süre, yeniden yüklenme skoru, sayfanın meydana getirilmesinde kullanılan toplam sorgu sayısı ve sayfanın toplam boyutu çıkarılan sonuçlardır.

GTmetrix Nasıl Kullanılır?

Google SEO araçları, SEO ölçümü için bir kullanıcı adı ve şifre sahibi olmanızı talep eder. GTmetrix’in nasıl kullanılacağı konusu da ilk olarak bir hesap oluşturmakla açığa kavuşabilir. Kullanıcı adı ve şifre oluşturularak GTmetrix hesabı oluşturulur. Ardından sitenizi bu webmaster vasıtası ile optimize ederek internet ortamındaki durumu analiz edebilirsiniz.

Web siteniz için genel performans puanı GTmetrix üzerinden görülebilir. Bu sayede sitenizde düzeltme çalışmaları yapabilirsiniz. Bu ölçüm ile siteniz yazı kalitesi, görsel boyutu, özgünlük ve kalite bakımından puanlanır.

Anahtar kelimelerin kullanımı, başlıklardaki dağılımı, oranı gibi durumlar içeriğinizin puanını yani sitenizin puanını etkiler. SEO için gereken tüm koşulların, web siteniz tarafından yerine getirilip getirilmediği konusunda bu webmaster aracı size ipuçları sunar. 

https://www.timsahajans.com.tr/

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans