Gri Şapka SEO (Grey Hat SEO) Nedir?

Gri Şapka SEO (Grey Hat SEO) Nedir?

Gri Şapka SEO ya da sektörel anlamda kullanılan şekliyle Grey Hat SEO, beyaz şapka SEO‘ya göre daha riskli kabul edilen SEO tekniklerine verilen bir addır. Genel kabul çerçevesinde incelendiğinde SEO’yu beyaz şapka ve siyah şapka teknikleri olarak ikiye ayırmak gerekmektedir. Bu iki tekniği oluşturan şey aslında arama motorları kurallarına uygunluktur.

Arama motorları kurallarına uyulduğundan beyaz şapka, arama motoru kurallarına uyulmadığında ise siyah şapka yöntemleri kullanılmaktadır. Ancak bu iki tekniğin arasında yer alan bir de Gri Şapka SEO yöntemi bulunmaktadır.

Gri Şapka SEO Nedir?

Gri şapka SEO’yu tanımlayan tek bir tanım bulunmamaktadır. Ancak arama motorları belirli SEO kuralları getirmiştir. Bu kuralların dışında kalan ve ne tam uyan ne de tam uymayan teknikler gri şapka SEO olarak ifade edilebilmektedir. Günümüzdeki SEO uzmanlarının kendine has gizli teknikleri de genellikle gri şapka SEO içerisinde yer almaktadır.

Dünyadaki SEO uzmanlarının birçoğu gri şapka SEO tekniği konusunda görüş ayrılığı yaşamaktadır. Bazı uzmanlara göre gri şapka, beyaz ve siyah şapka arasında bir yerde değildir. Bazılarına göre ise gri şapka tekniği aslında siyah şapka teknikleridir. Ancak görüş ayrılıklarına rağmen böyle bir kavramın varlığı da net olmaktadır.

Gri Şapka SEO Neden Önemlidir?

Gri şapka SEO oldukça önemli bir tekniktir. Çünkü gri şapka teknikleri ortada kalmış ve tam olarak beyaz ya da siyah şapka kategorilerine sokulamayan bir tekniktir. Bu nedenle de kullanılabilir ya da kullanılamaz. Aslında gri şapka SEO tekniği çok karmaşık bir durum yaratmaktadır. Bunun ana nedeni ise şüphesiz dünya üzerindeki pek çok SEO uzmanının bu konu hakkında farklı görüşlere sahip olması ve bir görüş bütünlüğünün olmamasıdır.

Temel anlamda bakıldığında gri şapka SEO’nun birçok yararı bulunmaktadır. Ancak bunun yanı sıra riskleri de vardır ve bazen en ufak bir hata tüm emeklerinizin boşa çıkmasına neden olabilmektedir. Çünkü arama motorları sizi geriletme cezasına çarptırabilmektedir.

Günümüzdeki arama motorları yapay zekaların gelişmesiyle birlikte düşünen, karar veren ve değerlendirebilen yapılar haline gelmektedir. Bu da her SEO çalışmasında uzmanların daha dikkatli olması gereksinimi ortaya çıkarmaktadır.

https://www.timsahajans.com.tr

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans