Görsel SEO (Resimler İçin SEO) Nedir?

Görsel SEO (Resimler İçin SEO) Nedir?

SEO denilen bu uygulamalar bütünü temelde pek çok parçanın bir araya gelmesi ve senkronize edilmesi sayesinde ortaya çıkan başarıyı ifade etmektedir. Ancak başarılı bir SEO çalışması için her bir noktanın en iyi şekilde optimize edilmesi gerekmektedir.

Bu bağlamda da görüntüleri optimize etmek genellikle gözden kaçan bir nokta olmaktadır. Günümüzdeki pek çok sitede tasarım aşamasındaki sitelere görseller optimize edilmeden yüklenmektedir. Örneğin harika görünen bir görseli “IMG53684.jpg” gibi bir dosya adıyla birçok kişi siteye yüklüyor ve bu görsel adı temel olarak Google için bir anlam ifade etmiyor. Bundan kaynaklı olarak da uygun optimizasyon ve planlama olmadan değerli bir SEO varlığı boşa harcanabiliyor. Bunun yerine daha düzgün isimlendirmelerin yapılması önemli olmaktadır.

Görsel SEO Neden Önemlidir?

Google’ın görsel aramaları her geçen gün artış göstermektedir. Yani aslında internet kullanıcıları arama motorları üzerinden düzenli olarak görsel aramalar yapmaktadır. Bu nedenle de sitenizi ön plana çıkarabilmek için görsel SEO çok önemli olmaktadır. Çünkü bireyler artık markaları görsel olarak da aramaya başlamıştır ve bu düzene adapte olamayan sitelerde geri planlara düşmektedir.

Görsel SEO, özellikle bir e-ticaret sitesi için çok önemli bir uygulama olmaktadır. Çünkü büyük olasılıkla e-ticaret yapan bir site iseniz yüzlerce görseliniz siteye yüklenecektir. Eğer bu görseller uygun bir biçimde optimize edilmemişse, oldukça yoğun bir potansiyel trafik ve sıralamadan geri kalacağınızın farkında olmanız gerekmektedir.

Görsel arama teknolojilerin gelişimleri sayesinde görsel optimizasyonunda aramalardaki değeri çok büyük oranlarda değişecektir. Örneğin, internet kullanıcıları ürünleri satın almak amacıyla görselleri tercih edebilmektedir. Bu durumda görsellerin öneminin göstergesi olmaktadır.

E-ticaret Görsel Optimizasyonu

Bir e-ticaret işletmesine sahipseniz, SEO’nun ne kadar önemli olduğunun farkındasınızdır. Çünkü sitenizde yaptığınız en ufak bir değişimin bile sizi üst sıralara taşıyabileceğinin bilincinde olursunuz.

Sizi rakipleriniz karşısında öne çıkaracak şeylerden biri de görüntü optimizasyonlarıdır. Görseller, bir web sitesinin diğer bölümlerinden daha fazla baytı hesaba katmaktadır. Özellikle de e-ticaret siteleri için geçerliliği bulunmaktadır. Çünkü binlerce olmasa da yüzlerce ürüne ve dolayısıyla ürün görsellerine sahip olma eğilimi göstermektedirler. Tüm bu ürün resimlerinin sitenizin performansı üzerinde büyük bir etkisi olmaktadır. Bu da müşteriyi elde tutma oranınızı ve dönüşümlerinizi büyük oranda etkilemektedir.

Bu nedenle, sitenizin resimlerini optimize etmek, web sitesi performansını ve SERP sıralamasını iyileştirmenin en iyi yollarından birisi olarak kabul edilmektedir. Bu, özellikle büyük e-ticaret siteleri söz konusu olduğunda faydalı olmaktadır.

https://www.timsahajans.com.tr

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans