Görsel Optimizasyonu Nedir?

Görsel Optimizasyonu Nedir?

Görsel optimizasyonu, genel görsel kalitesini düşürmeden görselleri mümkün olan en küçük dosya boyutunda kaydetme ve sunma işlemidir.

Süreç karmaşık görünse de, aslında oldukça kolaydır. Görsel kalitesinde gözle görülür bir kayıp olmadan görselleri % 80'e kadar otomatik olarak sıkıştırmak için birçok optimizasyon eklentisi vardır. Bu eklentiler genelde ücretsiz olarak kullanılabilir.

Optimize Edilmiş ve Optimize Edilmemiş Görseller

Görseller doğru şekilde optimize edildiğinde, aynı görsel kalite kaybı olmadan orijinalinden % 75 daha küçük hale dönüştürülebilir.

Görsel Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Basit bir ifadeyle, görsel optimizasyonu, gözle görülür kalite kaybı olmaksızın genel dosya boyutunu azaltmaya yardımcı olan sıkıştırma teknolojilerini kullanarak çalışır.

Görselleri Optimize Etmek Ne Anlama Geliyor?

WordPress barındırma desteğiniz veya bir hız testi aracıyla görselleri optimize etmek için bir uyarı aldıysanız, bu görsellerinizin dosya boyutunu web siteniz için optimize ederek azaltmanız gerektiği anlamına gelir.

Görsel Optimizasyonunun Faydaları Nelerdir?

Görsellerinizi optimize etmenin birçok yararı olsa da, bilmeniz gereken en önemli faydalar şunlardır:


  • Daha hızlı web sitesi

  • Başarılı SEO sıralaması

  • Satışlar ve potansiyel müşteriler için daha yüksek dönüşüm oranı

  • Daha az depolama alanı

  • Daha hızlı web sitesi yedeklemeleri


Videonun dışında, görseller bir web sitesindeki en ağır öğelerdir. HTTP arşivine göre, görseller toplam web sitesinin ağırlığının ortalama % 21'ini oluşturur.

Hızlı web sitelerinin arama motorlarında daha üst sıralarda yer aldığını ve daha iyi dönüşümlere sahip olduğunu bildiğimizden, görsel optimizasyonu, her internet sitesinin başarılı olmak istediğinde yapması gereken bir zorunluluktur.

Yapılan bir araştırmaya göre, web sitesi yükleme süresinde bir saniyelik bir gecikme bile satışların % 7'sine, % 11 daha az sayfa görüntülenmesine ve müşteri memnuniyetinde % 16 düşüşe neden olabilir.

Sitenizin performansı için başarılı görsel optimizasyonunun anahtarı, en düşük dosya boyutu ile görüntü kalitesi arasındaki dengeyi yakalamaktır.

Görsel optimizasyonunda büyük rol oynayan üç şey vardır. Bunlar şöyledir:

  • Görüntü dosyası formatı (JPEG, PNG, GIF)

  • Sıkıştırma

  • Görüntü Boyutları (yükseklik ve genişlik)


https://www.timsahajans.com.tr/

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans