Google Unutulma Hakkı Nedir? Nasıl Kullanılabilir?

Google Unutulma Hakkı Nedir? Nasıl Kullanılabilir?

Arama motorlarında kişi ismi ile ilgili aramalarda çıkan sayfaların sonuç sayfasından kaldırabileceği herkes tarafından bilinmiyor olabilir. 2014 yılının mayıs ayında Avrupa Adalet Divanı’nın verdiği karar neticesinde Google tarafından da kabul edilen unutulma hakkı sayesinde bu mümkündür. Peki, unutulma hakkı nedir, unutulma hakkı nasıl kullanılır?

Google Unutulma Hakkı Nedir?

Unutulma hakkı, 2014 yılında Avrupa Birliği’nde resmileşmiş olan bir haktır. Google kabul etmiştir. Karar ile kişilerin adları hakkındaki aramalarda istenmeyen birtakım sonuç sayfaları silinebilir. Fakat içeriğin dijital ortamda tamamen kaldırılması için site yöneticisi ile iletişim kurulması gerekir.

Unutulma hakkını kullanabilmek için mahkemeler tarafından dört ana kıstas belirlenmiştir. Bu kıstaslar ilgili bilginin yanlış, yetersiz, alakasız ya da aşırı olmasıdır. Bu durumlardan herhangi birinin gerçekleşmesi neticesinde ilgili aramanın sonuç sayfası değiştirilebilir. Fakat ilgili sayfalar diğer sorgular için sonuçlarda kalabilir.

Hangi Durumlarda Google Unutulma Hakkı Kullanılabilir?

Aşağıda sıralanmış olan durumlarda unutulma hakkı kapsamında ilgili sayfaların Google’dan kaldırılması mümkündür. Fakat ilgili sayfanın içerdiği verilerin tarih, bilim ya da istatistik için kullanıldığı görüldüğü takdirde unutulma hakkı talebi reddedilebilir.

·      Sayfanın güncel olmaması ya da yanlış bilgi içermesi

·      Sayfanın konudan bağımsız olarak ilgisiz bilgiler içermesi

·      Sayfada konu ile ilgili yetersiz bilgi bulunması

·      Sayfanın gereğinden fazla bilgi içermesi

Google Unutulma Hakkı Nasıl Kullanılabilir?

Kendi adınıza oluşturulmuş, sizin hakkınızda doğru olmayan ya da eksik bilgi içeren sayfaları Google arama sonuçlarından kaldırmak için aşağıdaki işlemleri yapmanız gerekir.

1.  g.co/legal sayfasını ziyaret edin.

2.  Talep oluşturma kısmına gidin.

3.  “Google Arama” seçeneğine tıklayın.

4.  Açılan sayfadan “Kişisel Bilgiler” seçeneğine basın.

5.  Daha sonra “Unutulma Hakkı: Yerel yasalar uyarınca bilgilerin arama sonuçlarından çıkarılması talebi” kısmına gidin. (Türkiye ya da Sırbistan dışında bir ülkeden talep oluşturulacaksa “Unutulma Hakkı: Avrupa veri koruma yasalarına uygun olarak bilgilerin liste dışı bırakılması talebi” seçeneğinin tercih edilmesi doğru olacaktır.)

6.  Açılan sayfadaki formda talep edilen her bilginin eksiksiz olarak doldurulması ve formun Google’a gönderilmesi gerekir.

7.  Gönderilen formun Google tarafından işleme alınma tarihi hakkında bir süre yer almaz. Fakat formun gönderilmesinin ardından bir süre yanıt alınmıyorsa ya da olumsuz bir yanıt geliyorsa Kişisel Verileri Koruma Kurumu’na da başvurulabilir.

https://www.timsahajans.com.tr/ 

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans