Google Trends Nedir? Google Trends Nasıl Kullanılır?

Google Trends Nedir? Google Trends Nasıl Kullanılır?

Google Trends, 2006 yılında kullanıma sunulan bir Google servisidir. Google Trends ile kelimelerin ve soruların ne sıklıkta ve hangi dönemlerde aratıldığı hakkında bilgi edinebilirsiniz. E-ticaret sitesine sahipseniz belirlediğiniz anahtar kelimelere yönelik araştırma yapmanıza imkân sağlayan bu servisi ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. “Google Trends nedir, nasıl kullanılır” gibi merak ettiğiniz soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Google Trends Nedir?

Google Trends, arama kelimelerinin veya sorguların Google’da hangi sıklıkta ve hangi tarihlerde, hangi dillerde ve hangi bölgelerde arandığını grafikler ve istatistikler ile sunan bir servistir. Bu noktada “Google Trends ne işe yarar” sorusunu yanıtlandırmamız yararlı olacaktır. Google Trends verileri yalnızca Google’dan alır. Google, kişilerin araştırma yapmak için sıklıkla kullandığı arama motorlarından biridir. Bu nedenle Google Trends ile anahtar kelime planlama yapmanız web siteniz için yararlı olacaktır.

Gündemi takip etmek ve arama trendleri ile ilgili konuları öğrenmek için de Google Trends’den destek alabilirsiniz. Arama trendlerini konuma, ürün kategorisine, içerik başlığına ve tarihe göre sıralamanıza olanak sağlar.

Google Trends Faydaları Nelerdir?

Kullanıcılar ve işletmelerin ücretsiz olarak kullanabileceği Google Trends pek çok fayda sağlar. İletmelerin anahtar kelime planlamasında sıklıkla tercih ettiği Google Trends, kullanıcılarına Google üzerinden yapılan aramaların ne hakkında olduğu konusunda bilgi verir. Google Trends’in kullanıcılarına sunduğu diğer faydaları şu şekilde sıralayabiliriz:

·         Google Trends’i kullanarak dünya üzerinde yapılan sorgular hakkında bilgi alabileceğiniz gibi bölgesel aramalar ile ilgili de bilgi edinebilirsiniz.

·         Şahıs ve işletmeler, servisi ücretsiz olarak kullanarak özel günlerde yapılan dönemsel aramalar hakkında bilgi sahibi olabilir.

·         Kullanıcılarına il bazında veriler de sunan Google Trends sayesinde hedef kitlenizin hangi bölgelerde yoğunlaştığını görebilirsiniz.

·         Anahtar kelimelere ve sorgulara yönelik aramaların yılın hangi dönemlerinde yoğunlaştığını görebilirsiniz.

·         Google Trends’i kullanarak seçtiğiniz anahtar kelimelere yakın diğer anahtar kelimeler hakkında da bilgi alabilirsiniz.

Google Trends Nasıl Kullanılır?

Google Trends kullanımı pratik bir Google servisidir. İşletmeniz veya blog sayfanız için Google Trends’ten yararlanmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

·         https://trends.google.com/ adresine girebilirsiniz.

·         Ana sayfadaki “Bir arama terimi veya konu girin’’ bölümüne Google Trends’te sorgulamak istediğiniz kelimeyi yazabilirsiniz.

·         Daha sonra Google Trends sizin için arama teriminizle alakalı bir grafik sunacaktır. Söz konusu grafikte en yüksekte bulunan değer, bu arama teriminin hangi dönemde en çok arandığını görmenize olanak sağlar.

·         Grafiğin üst kısmında bölge, zaman, kategori ve YouTube gibi diğer Google servislerini de tercih ederek detaylı bir arama yapabilirsiniz.

·         Öte yandan burada birden fazla kelimenin karşılaştırmasını da yapabilirsiniz. Aynı grafik üzerinde söz konusu kelimelere gösterilen ilgi hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

https://www.timsahajans.com.tr/


0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans