Google Tag Manager Nedir?

Google Tag Manager Nedir?

Dijital pazarlamada veriler oldukça önemli bir yere sahiptir. Dijital pazarlamada kullanıcı davranışları ve sitenizle nasıl etkileşime girdiğini anlamak pazarlamanın en önemli adımlarından biridir. Dijital pazarlamada kullanıcı deneyimine dair dönüşüm gerçekleşmesi beklenir.

Dijital pazarlama ile web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların beklenilen şekilde hareket edip etmediğini ölçülmesi gerekir. Bu dönüşümü takip etmek için pek çok araç kullanırız. Bu araçlardan en çok kullanılan Google Analytics, web sitenizi veya mobil uygulamanızı ziyaret eden kullanıcıların sitenizle ilgili etkileşimini analiz etmenizi sağlar.

Google Tag Manager Ne İşe Yarar?

Google Analytics, web sitenize giren kullanıcıların etkileşimiyle ilgili raporlar sunan bir web analiz aracıdır. Google Analytics merak ettiğiniz pek çok önemli bilgiyi sağlar. Google Analytics tek başına kullanıldığında belirli sınırlamalar getirir. Google Tag Manager entegrasyonu ile web sitenizi etiketleyerek hem Google Analytics üzerinden hem de birçok farklı yerden veri toplamanız mümkündür.

Google Tag Manager web sitenize eklemeniz gereken tüm analiz ve raporlama araçlarını tek bir panel üzerinden kolaylıkla ekleme ve yönetme özelliği olan ücretsiz bir araçtır. Etiket yöneticisini kullanarak web sitenize ekleyeceğiniz tüm etiket ve scriptleri tek bir panel üzerinden ekleyebilirsiniz.

Google Tag Manager ile web sitenize gelen trafiklerin dönüşümünü izleyebilirsiniz. İzleme aracı ile yeniden hedefleme yapabilirsiniz. Google Tag Manager Google ürünlerinin yanı sıra Twitter, Bing, Hotjar, Crazy Egg gibi birçok farklı uygulama etiketinin yönetimi için kullanılabilir.

Google Tag Manager aracılığıyla diğer ölçümleme araçlarına Yandex Metrica gibi veri akışı sağlayabilirsiniz. Google Tag Manager aracılığıyla cookie (çerez) tutabilirsiniz. Yazılım geliştiricilere gereksinim duymadan bu işlemi yapabilirsiniz.

Google Tag Manager Nasıl Kullanılır?

Google Tag Manager web site sahibi, SEO uzmanları ve dijital pazarlama uzmanları tarafından ücretsiz olarak kullanılabilir. Kullanımı son derece basittir. Kullanım için yetki tanımlaması yapılabilmektedir. Analytics kullanımı daha kolay bir hale getirebilirsiniz, dönüşümleri izleyerek veriler elde edebilirsiniz.

Google Tag Manager Kurulumu

Google Tag Manager kurulumu oldukça basittir. Google Tag Manager ana sayfası üzerinden Google hesabı ile oturum açın. Karşınıza çıkan ekrandan hesap kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. Tag Manager hesabını oluşturduktan sonra, “Yönetici> Google Etiket Yöneticisini Yükle” adımlarını takip edin. Bu işlemlerin ardından Google Tag Manager hesabınız aktifleşecektir. İşlemlerin ardından Analytics, Facebook Pixel, Hojdar gibi 3. parti araçları sitenize ekleyebilirsiniz.

https://www.timsahajans.com.tr/

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans