Google Sıralamayı Neye Göre Belirliyor?

Google Sıralamayı Neye Göre Belirliyor?

Hangi arama motoruna girerseniz girin arama çubuğuna ne yazarsanız yazdığınız kelimeye dair binlerce sonuç alırsınız. Bir kullanıcı için sıra dışı olmayan bu durum birçok işletme ve kurum için ciddi bir bütçe demektir. Bunun için firmalar onlarca lira harcayarak bir döngü haline girer ve sitelerinin üst sıralarda olmasına çalışır. İşte bu noktada başvurulan yöntem ise SEO, yani arama motoru optimizasyonu‘dur.

 Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir?

SEO, bir internet sitesinin arama sıralamasında görünürlüğünü artırmak ve üst sıralarda kalmasını sağlamak için yapılan bir çalışmadır. SEO anahtar kelime ya da kelimeler bütünü olarak yapılır ve bu sayede web sitesi organik arama sonuçlarında görünür olur. Site ne kadar çok görünür olursa o kadar değerlidir.

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Algoritma

Arama motorları bir sayfanın alakalı olan sorgularda ne kadar faydalı olduğunu anlayabilmek için algoritma kullanır. Yani o web sitesi ile ilgili olarak 200’ün üzerinde faktörü devreye alır. Algoritma ise sadece bunlardan bir tanesidir.

Botlar Ve Tarama

Google, web’te bulduğu milyarlarca sayfa bağlantısını tespit eder ve bunları incelemesi için milyarlarca bot gönderir. Örümcek denilen bu sistem sayesinde her siteye botlar gönderilir ve tarama yapılır. Bu taramalar her gün düzenli olarak gönderilir ta ki siz sitenize yeni içerik girmeyene dek. Bir süre gelmeye devam eden botlar sitenizde yeni bilgileri göremediğinde gelmeyi bırakır ve sizi değersiz siteler arasında görür ve alta doğru gitmeye başlarsınız. İşte bunun için her internet sitesinin güncel olarak özgün içerik girmesi çok önemlidir.

İndeks

Arama motorunun taradığı bilgileri kendi dizinine saklamasıdır.

Sıralama

Bir kullanıcı arama motoruna herhangi bir kelime yazdığında Google dizini içerisinde sorguyla eşleşen bilgiler kullanıcıya en alakalı içerik olarak aktarılır ve bu sayede sıralama oluşturulmuş olur.

SEO Danışmanlığı konusunda detaylı bilgi için : +90 (216) 232 23 24–25 numaralı hattımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

SEO bu kadar önemli bir konudur. Ancak siz illegal yöntemler kullanarak sitenizi üst sıralara taşımak isterseniz, arama motorları bunu fark eder ve başladığınız yerden çok daha aşağılara iner ve SPAM’a düşersiniz.

https://www.timsahajans.com.tr

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans