Google Search Console Regex Sorgusu Nedir?

Google Search Console Regex Sorgusu Nedir?

Google tarafından web siteleri için ücretsiz olarak sunulan Search Console hizmeti için bir süre önce Regex’in desteklendiği belirtildi. Bu özellik sayesinde artık web sitesi sahipleri veya SEO uzmanları, Google arama üzerinden daha rahat bir biçimde verilere ulaşabilir. Google Search Console Regex kavramı, metinlerin veya arama sorgularının birbiriyle eşleştirilmesi, ayrı tutulması, elde edilmesi veya kontrol edilmesinde olanak sağlayan araçtır.

Google Search Console Regex Nedir?

Regex sorgusu, Google tarama verilerini filtrelemeyi ve belirlenen arama terimlerini veya URL'leri izlemeyi sağlayan bir özelliktir. Açılımı Regular Expression olan Regex kavramı, SEO odaklı çalışmalarda son derece önemli bir kavramdır.

SEO çalışmalarında arama yapmak ve istenen kelimelerin sonuçlarına ulaşmak için aratma işlemi yapılması mantığına dayanan bir sorgulama yapısına sahiptir. Regex sorgusu, Google Console’a giriş yaparak arama konsolundan gerekli olan adımları izleyerek yapılır. Performans yazan kısımdan ilerleyerek pratik bir biçimde sorgulama yapılabilir.

Google Search Console Regex Kullanımı

Google Search Console kullanımı basit şekilde tasarlanmış ücretsiz bir hizmettir. Ancak Google Search Console, Re2 Syntax kullanır ve tüm düzenli ifadeleri desteklemeyebilir. Bu nedenle Google Search Console’da RegEx filtresini sayfa ve sorgu raporlarında kullanarak yararlı sonuçlar elde edebilirsiniz. Regex sorgusu kullanımı konusunda aşağıdaki adımları takip etmeniz faydalı olacaktır:

·      Panelde yer alan ‘New’ sekmesinden Query veya Page butonuna tıklayabilirsiniz.

·      Bu alanda sorgulara ekleme veya çıkarma yapabilirsiniz.

·      Sorgu esnasında karakter sınırlamasına dikkat edilmelidir.

·      RegEx formüllerinden faydalanılabilir.

·      Filtreleme yapılabilir ve içeren kelimeler elde edilir.

Google Search Console Regex ile Filtreleme

SEO çalışmalarında Regex sorgusu, oldukça önemli bir konudur. Web sitenizin arama motorlarındaki performansını arttırmak için belirli aralıklarla Regex sorgusu yapmaya dikkat etmelisiniz. Search Console’daki negatif filtreleme özelliği ile RegEx içermeyen sonuçlar pratik bir biçimde bulunabilir. Regex ile filtreleme yapmak için birtakım formülleri kullanabilirsiniz. 15 karakterden az olan sorgu sonuçlarına ulaşmak için de bu yöntemi tercih edebilirsiniz.

Web sitesi için faydalı işlemler barındıran Google Search Console Regex sorgusu, web sitesi sahiplerinin mutlaka değerlendirilmesi gereken bir arama, sorgulama özelliğidir. 

https://www.timsahajans.com.tr/

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans