Google Sayfalar Nasıl Hızlı İndeksletilir?

Google Sayfalar Nasıl Hızlı İndeksletilir?

İşletmelerin blog sayfası oluşturmasının ilk nedeni daha fazla insanın kendilerine ulaşmasını sağlamaktır. Elbette ki bu doğru bir amaç, fakat başarı sağlamak için Googlebot’un internet sitenizi taraması ve dizine eklemesi gerekiyor.

Google için bunu yapmak düşündüğünüz kadar hızlı olmayabilir. O zaman bunu olabildiğince hızlı hale getirmek için ne yapmanız gerekiyor? Bu makalemizde Googlebot’un sitenizi nasıl hızlı tarayacağı ve dizine ekleyeceği ile ilgili fikirler verelim istedik.

Googlebot ve İndeksleme Ne Demektir?

Googlebot, Google’nin bir internet sitesindeki bilgileri toplamak için göndermiş olduğu bot yazılıma denir. Tarama, Googlebot’un internet sitesinde dolaşması ve bu dolaşım neticesinde elde etmiş olduğu verileri rapor haline getirerek Google sunmasıdır. Googlebot tarama esnasında hangi linkleri kullanması gerekiyorsa o linkleri kullanır.

İndeksleme Nedir?

Dizine ekleme olarak da bilinen bu işlemde Googlebot tarafından taranan bilgilerin işlenmesi demektir. Bu bilgilerin dizine işlemesi için mutlaka kaliteli olması gerekir ve Google kaliteyi belirlerken birtakım kriterleri ön planda tutmuştur. Dizine ekleme işlemi sayfada ve kelimelerin bulunduğu yerde gerçekleştirir.  Alt başlıklar, etiketler ve diğer bilgiler bu işlem sırasında analiz edilir.

Googlebot Yeni Siteleri ve İçerikleri Nasıl Buluyor?

Yapılan inceleme sırasında yakalanan sayfalarla süreç başlar ve web sitesi sahibi tarafından girilen içerikler ve site haritası verilerini tutar. Bir kez girmiş olduğu sayfanın linkini daha sonra taranacaklar listesine ekler.  Yani site yeni olsun ya da eski, site haritaları ve linkler aracılığıyla içeriklerin taranması sağlanmış olur.

Site Haritası Nedir?

Site haritası bir sitenin her sayfasının listelenmiş olduğu XML belgesine denilir. XML belgesi Google yeni sayfaların ve yeni içeriklerin ne zaman kontrol edilmesi gerektiğini belirler.

Search Console Nedir?

Yeni bir site, içeriklerini Search Console eklediğinde daha hızlı endeks almasını sağlar. Eğer bir hesabınız yoksa ücretsiz olarak açmanız mümkündür.

Google Analytics Nedir?

Google Analytics sitenize gelen kullanıcı hareketlerini görüp analiz etmenizi sağlamak amacıyla kullanılır, fakat yeni bir sitenin var olduğunu da Google anlatabilirsiniz.

Web sitenize SEO konusunda destek için bize https://www.timsahajans.com.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans