Google PageSpeed Insights Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google PageSpeed Insights Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google tarafından geliştirilen PageSpeed Insights web sitesinin hızını ölçmeye ve sorunların gidermeye yarayan ücretsiz bir araçtır. Web sitesindeki sorunları bulmanıza ve düzeltmenize yardımcı olur. Google PageSpeed Insight web sitesinde yer alan problemleri belirlemenin yanı sıra iyileşme stratejilerini de kullanıcılara sunmaktadır. Gerçek zamanlı veriler sunan Google PageSpeed Insights masaüstü ve mobil versiyona sahip web sitelerinde kullanılabilir.

Google PageSpeed Insights Nedir?

Teknolojinin hızla geliştiği günümüzde web sitesinin sayfa hızı oldukça önemlidir. Web sitesi ne kadar hızlı yüklenirse ziyaretçilerin hemen çıkma oranı düşer. Web sitesi hızlıysa Google’da üst sıralarda listelenir. Bu sayede web sitesinin hem görünürlüğü hem de değeri artar.

Google PageSpeed Insights, sayfa performansını ölçen ve raporlar oluşturan ücretsiz bir web aracıdır. PageSpeed Insights, sitenin yüklenme hızını kolaylıkla test etmenizi ve sitedeki sorunları görmenize yardımcı olur. Bu araç aynı zamanda sitenin mobil uyumlu olmasına yardımcı olur. Site sahipleri ve geliştiriciler için yol gösterici bir uygulama olan PageSpeed Insights mobil, tablet veya bilgisayar gibi cihazlardaki sayfa yüklenme sürelerini öğrenmeniz mümkündür. Bunun yanı sıra site hızının yanı sıra çeşitli bilgilere de ulaşmanızı sağlar.

PageSpeed Insights Ne İşe Yarar?

Google tarafından ücretsiz kullanıma sunulan bu işlevsel araç, siteleri analiz etmek için kullanılmaktır. PageSpeed Insights kullanmanın faydaları şu şekilde sıralanabilir;

PageSpeed Insights hızlı sonuç veren bir araçtır. Basit kullanımıyla dikkat çeker.

Web sitesini detaylı analiz ederek hız sorunlarını çözümüne katkı sağlar.

Web sitesi ile ilgili ayrıntılı raporlar sunar. Bu raporlar ile web sitesindeki sorunlar iyileştirilerek etkili sonuçlar elde edilebilir.

Google PageSpeed Insights farklı siteleri analiz etme konusunda oldukça başarılıdır. Rakip analizi yapmak için bu aracı tercih edebilirsiniz.

Google PageSpeed Insights aracında site kotası bulunmamaktadır. İstediğiniz kadar site analiz edebilmektedir.

Verdiği raporlarla birlikte sorunların çözümünü de sunarak web sitesinin iyileştirilmesine katkı sağlar.

Google PageSpeed Insights Nasıl Kullanılır?

PageSpeed Insights aracında web site analizi içerisinde site ile ilgili pek çok analiz gerçekleşmektedir. Bu analizler doğrultusunda sitenin detaylı bir şekilde değerlendirilmesi ve iyileştirilmesi son derece önemlidir. Google PageSpeed Insights kullanımı oldukça pratik bir araçtır.

Google PageSpeed aracında test sayfasına giderek web sitesinin URL adresine girin. Ardından “Analiz et” butonuna tıklayın. Kısa bir zaman içerisinde analiz sonuçları ekranda yer alacaktır. Analiz sayfasında ise sayfa hızı, optimizasyon, sayfa istatistikleri, optimizasyon önerileri yer alır.
Sayfa hızı sonuçların yer aldığı bölümde sayfa hızına dair bilgi yer alacaktır. Slow, average veya fast seçenekleri içerisinden sitenizin hızını öğrenebilirsiniz.

Web sitenin hızı ile SEO sonuçları arasında bağlantı vardır. Web sitesinin hızlı olması SEO sonuçlarının da iyi olmasına neden olacaktır.

https://www.timsahajans.com.tr/

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans