Google Optimize Nedir? Nasıl Kurulur?

Google Optimize Nedir? Nasıl Kurulur?

Google Optimize, web siteleri için A/B testi, MVT testi (çok değişkenli testler) ve yönlendirme testi yapmaya imkan tanıyan, Google tarafından 2016’da kullanıma açılmış ücretsiz bir analiz aracıdır. Bu aracı kullanmak isteyenler “Google Optimize nedir?”, “Google Optimize ne işe yarar?” ve “Google Optimize nasıl kurulur?” gibi sorulara cevap arar. Bu sorulara sizler için hazırladığımız bu yazımızda cevap bulabilirisiniz.

Google Optimize Ne İşe Yarar?

Ücretsiz bir şekilde sunulan Google Optimize analiz aracı ile web sitesinin görünümüne dair çeşitli testler yapılabilir. Bu araç ile aşağıdaki testleri yapılabilir.

•  A/B Testi

A/B testi, web sitesinde yer alan buton, görsel, font ve benzeri varyantların karşılaştırmalı bir şekilde kullanıcılar tarafından deneyimlenerek hangi varyantın daha iyi sonuç verdiği gözlemlenebilen bir testtir. Ürün satın alırken kullanıcıların satın alma faaliyetleri sırasında satın al yazılı yeşil butonu mu tercih ettiği yoksa satın al yazılı kırmızı butonu mu tercih ettiği konusu A/B testine örnektir.

•  Yönlendirme Testi

Siteye giren kullanıcıları belirli olan seçenekler arasında dağıtılmasına imkan tanıyan testtir. Örneğin; web site için 2 değişik tema olduğu varsayıldığında bu iki temayı bir web sitesi test edilmek istendiğinde bu seçenek kullanılabilir.

•  Çok Değişkenli Testler

İsminden de anlaşılacağı gibi çok değişkenli testler sitede bulunan birden fazla değişkeni test etme konusunda yardımcı olur. Örnek olarak sitede ilk açılış ekranında banner bulunduğunu düşünelim. Yeni bir değişikliğe gidilecek ve elde 3 adet banner var. Eş zamanlı olarak bu 3 bannerı teste sokarak hangisinin daha iyi performans sergilediğini öğrenmek mümkündür.

Orta ya da küçük boyutta bir işletme yapısı söz konusuysa Google Optimize yapmak istenen testler için yeterlidir. Fakat büyük ölçekli bir firma söz konusu ise Google Optimize 360 kullanmanın daha faydalı olacağı söylenebilir.

Google Optimize Nasıl Kurulur?

Aşağıdaki adımları izleyerek Google Optimize kurulumu yapabilirsiniz.

·      İlk olarak https://optimize.google.com/optimize/home/ adresine girerek başla butonuna tıklayın.

·      Daha sonra yöneltilen birkaç anket sorusunu cevaplayın ve” Sonraki” butonuna tıklayın. Anket sorularını geçip” Başlayalım” butonuna basın.

·      Daha sonra” Deneyim Oluştur” alanından” A/B Testi” kısmını seçerek “Oluştur”a tıklayın.

·      Deneyim oluşturulmasının ardından A/B testi için gereken varyantı eklemek gereklidir. Varyant ekleme işlemi için öncelikle” Varyant Ekle” butonuna tıklayarak varyanta isim verilmelidir. Varyant isimlendirdikten sağ taraftaki düzenle butonuna tıklayın. Butona tıklandığı zaman bir eklenti yüklemek için bildirim gelir. Google Optimize eklentisi yükledikten sonra Google Optimize üzerinde web site açılacaktır.

·      Site açıldıktan sonra ölçülmek istenen alana tıklayıp istenen düzenleme solda bulunan bar alanı vasıtası ile yapılabilir. Örneğin; butonun rengini yeşil yapılacak.

·      Ardından panele geri dönerek Google Analytics ile Google Optimize hesaplarını bağlayın. Google Analytics bağlantısı yapıldıktan sonra” Hedefler” başlığı altında hedef ekleyin.

·      Daha sonra sol üst köşede bulunan Başlat butonuna tıklayın. Böylece A/B testini başlatın. Verilerin, test sonuçlarının yüklenmesi ve raporların meydana getirilmesi için yeterli trafik olduğu zaman 1 ile 2 gün içerisinde rapor oluşacaktır. 

https://www.timsahajans.com.tr/

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans