Google Disavow Tool Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Disavow Tool Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Disavow Tool, farklı web sitelerinden gelen linklerin sitenize yönlendirme yapıp yapmamasına karar verebilmenize olanak sağlayan Google hizmetidir. Türkçesi link reddetme aracı olan Disavow Tool, web sitenize yapılan zararlı backlinkleri Google botlarına bildirir. Bu sayede web sitenize yapılan zararlı bağlantıları engelleyerek bu bağlantıların sitenize zarar vermesinin önüne geçebilirsiniz.

Google genelde arama sayfasında bulunan web sitelerinin yüksek itibara ve yüksek domain otoritesine sahip sitelerden gelen linklerden oluşmasına dikkat eder. Kaliteli backlinklere sahip bir siteyi daha güvenilir olarak değerlendirir. Bu nedenle web sitenize gelen backlinklerin kaliteli olması SEO performansınızı önemli ölçüde etkiler. Bu noktada Google Link Reddetme Aracı ile web sitenize yönlendiren zararlı backlinklerden kurtulabilirsiniz.

Google Disavow Tool Nedir?

Google Disavow Tool, web sitelerine yönlendiren harici bağlantıların site sahipleri tarafından Google botlarına bildirilmesine ve reddedilmesine olanak sağlayan ücretsiz bir Google Search Console aracıdır.

Güvenilir olmayan web sitelerinden gelen ve spam özelliği taşıyan bağlantılar, zararlı backlink (spam) olarak adlandırılır. Yararlı ve doğal backlinkler web sitemizin daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olurken zararlı backlinkler web site otoritesinin olumsuz yönde etkiler ve SERP’lerde sıralama kaybetmemize sebep olabilir. Zararlı backlink oluşturabilecek web siteleri şu şekilde sıralayabiliriz:

·      İllegal içerikli sitelerden gelen bağlantılar,

·      Spam içerik barındıran web sitelerden gelen bağlantılar,

·      Backlink vermek veya satmak amacıyla oluşturulan web sitelerinden gelen bağlantılar,

·      Arama motorları tarafından indekslenmeyen web sitelerinden gelen backlinkler.

Google Disavow Tool Nasıl Kullanılır?

Google Disavow Tool kullanımı öncesinde hangi linklerin zararlı olduğunu belirlemeniz önemlidir. Web siteniz için yararlı olan bağlantıların kaldırılması, SEO performansınızın kötü etkilenmesine neden olabilir. Bu nedenle Google Link Reddetme Aracını kullanmadan önce backlink analizi yapmanız önemlidir. Zararlı backlink analizi yapmak için;

·      https://developers.google.com/search?hl=tr web sitesine mail adresinizle giriş yaparak bağlantı reddetme işlemini gerçekleştireceğiniz web sitesini seçin.

·      Site seçimi yaptıktan sonra, kontrol paneli seçeneğine tıklayarak “Arama Trafiği” seçeneğini tıklayın.

·      Daha sonra karşınıza çıkacak seçeneklerden “Sitenize Bağlantılar” butonunu seçin.

·      Sitenize Bağlantılar’ı tıkladıktan sonra web sitenize yönlendirme yapan backlink sayısını görürsünüz. Bu ekranda “Diğer” seçeneğini tıklayarak web sitenize backlink veren tüm web sitelerini liste halinde görebilirsiniz. Zararlı backlink veren web sitelerini not edebilirsiniz.

·      Zararlı backlink listesi yaparken link belirleyerek veya domain ile not edebilirsiniz. Daha sonra bu listeyi “.txt” dosyası olarak kaydedin.

Hangi backlinklerin web sitenizin otoritesine zarar verdiğini tespit ettikten sonra Google Disavow kullanarak bu sitelerden gelen bağlantıları reddedebilirsiniz. Google Disavow kullanarak linkleri reddetmek için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz:

·      https://search.google.com/search-console/disavow-links adresine gidilerek oturum açın.

·      Linklerini reddetmek istediğiniz web sitenizi seçerek “Bağlantıları Reddet” butonuna tıklayabilirsiniz.

·      Bağlantıları Reddet seçeneğini seçtikten sonra engellemek istediğiniz backlinkleri yazdığınız .txt dosyasını yükleyerek “Gönder” seçeneğini tıklayarak bağlantıları reddetme işlemini onaylayabilirsiniz.

SEO danışmanlığı hakkında bilgi almak için https://www.timsahajans.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz. 

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans