Google Analytics Nedir, Nasıl Kullanılır?

Google Analytics Nedir, Nasıl Kullanılır?

Google Analytics, güçlü bir bilgi kaynağıdır. Google Analytics sahip olduğu bilgileri, internet sitelerinde gezinen bireylerin etkileşimlerini kaydederek elde eder ve bununla ilgili rapor sunar. Web sitelerinin potansiyel gücünü anlamaya yardımcı olan Google Analytics, siteyi analiz ederek iyileştirilebilecek olan yönlerini öne çıkarır. Bu sayede elde edilen verilerin kullanılmasını sağlayarak, doğru kitlelere ulaşabilmeyi mümkün kılar.

Web sitelerinin performansını, organik ziyaretçilerini ve açığa çıkarabileceği gizli gücünü soruşturabilme imkanı tanır. Peki çok yönlü bir analiz aracı olan Google Analytics nedir, nasıl kullanılır?

Google Analytics Nedir?

Google Analytics, internet sitelerinin organik ziyaretçilerini izlemek ve hedef kitleyi siteye çekebilmek için ücretsiz bir şekilde kullanılır. Kullanıcıların internetteki davranışlarını izleyerek web sitesinin iyi ve kötü yönlerini içeren raporlar sunar. Böylece web sitesini daha kolay anlayabilmeyi, iyileştirmeyi ve trafik çekebilmeyi sağlar.

Google Analytics, web site trafiği odaklı ortaya çıkardığı ziyaretçi sayısına ek olarak, yaş, konum ve kişisel beğeniler gibi istatistikleri rapor eder. Fazla miktarda bilgiye sahip olan ve web sitelerini takip ve analiz eden Google Analytics platformu, kararlı davranışlar ile kullanıldığında iyi sonuçlar verir.

Bir web sitesine sahip olan bireylerin sitelerini tanıyabilmek ve yararlı bir rapor elde edebilmek için analiz araçlarını özenli bir şekilde incelemeleri ve kullanmaları tavsiye edilir. Google Analytics, site performansını artırmak için gerekli web site analiz araçları arasındadır.

Google Analytics Nasıl Kullanılır?

Web sitelerinin iyileştirilebilmesi için kullanıcı trafiğini ve site performansını izleyen Google Analytics platformunun hizmetinden yararlanmak için öncelikli olarak nasıl kullanıldığını bilmek gerekir. Bir Google Analytics hesabı oluşturduktan sonra web siteniz ile birleştirerek kullanabilirsiniz. Hesap oluşturma ve siteye entegre etme işlemlerinin adımları aşağıdaki gibidir.

·      Google Analytics hesabı açın.

·      Web sitenizin bilgilerini girerek bir izleme kimliğine sahip olun.

·      Karşınıza çıkan sayfanın alt tarafındaki Yönetici kısmına tıklayarak İzleme Bilgileri’ne gelin.

·      İzleme Bilgileri’nde yer alan koda tıklayın ve İzleme Kimliği’nizi kopyalayın.

·      Wix hesabında bulunan Pazarlama Entegrasyonları kısmını seçin.

·      Google Analytics altında yer alan Bağla kısmına tıklayın.

·      Google Analytics’i Bağla yazan yere tıkladıktan sonra kopyaladığınız İzleme Kimliğini yapıştırın.

·      IP Anonimleştirme onay kısmını seçtikten sonra kaydedin.

https://www.timsahajans.com.tr/

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans