Google Analytics Nasıl Kurulur?

Google Analytics Nasıl Kurulur?

Web sitelerin trafiğini izlemek için Google tarafından sunulan Google Analytics, ücretsiz bir raporlama hizmeti vermektedir. Web sitenize giren ziyaretçilerin davranışlarını inceleyerek analiz eden Google Analytics, elde edilen veriler sayesinde siteniz hakkında doğru karar almanıza yardımcı olmaktadır.

Google Analytics; reklamlar, sosyal medya, E-mail, organik SEO gibi kanallardan gelen ziyaretçi trafiğini analiz etmenize olanak sağlamaktadır. Bu analiz ile sitenizi ziyaret eden kullanıcıların satın alma, sayfa gezinme ve göz atma davranışları hakkında bilgi edinmenize olanak vermektedir. Bu sayede site ziyaretçilerinizi müşteriye dönüştürmenin yollarını bulmayı kolaylaştırmaktadır. Peki, Google Analytics nasıl kurulur?

Google Analytics Kurulumu

Web sitenizdeki ziyaretçi davranışlarını izleyebilmeye yardımcı olan Google Analytics, kolaylıkla kurulabilmektedir. Google Analytics kurulumu yapabilmek için izlenmesi gereken yollar aşağıdaki gibidir.

Google Analytics Hesabı Kurarak Sitenizi Ekleyin

Öncelikle izlemek istediğiniz Google hesabınızda oturum açarak Google Analytics kurulum işlemine başlayabilirsiniz. Daha sonra Google Analytics kurulum sayfasından ‘Ücretsiz Kurulum Yapın’ butonuna tıklamalısınız. Hesap adı ekleyerek veri paylaşım kutularını da işaretlemelisiniz. Karşınıza çıkan sayfada web siteniz hakkında istenen bilgileri vermelisiniz. Bu bilgiler web sitenizin adı, URL’si, sektör kategorisi ve raporlama saat dilimi olmak üzere 4 adettir.

Google Analytics İzleme Kodunu Kurun

Hizmet sözleşmelerinin onaylanmasının ardından ekranda ‘İzleme Kodu’ belirecektir. Bu kodu web sitenizin her sayfasına eklemelisiniz. Kodu yüklemenin mevcut iki adet yolu vardır. Bunlardan ilki manuel olarak kurmak, diğeri ise eklenti kullanarak kurmaktır. Bu yollardan kendinize en kolay geleni seçebilirsiniz.

Manuel Google Analytics Kurulumu

WordPress temanızda bulunan izleme kodu yerleştirme bölümünü kullanabilirsiniz. Temanızda bu bölüm yoksa, kapanış etiketinden önce header.php dosyasına kodu ekleyebilirsiniz. Bu yöntemi uygulamakta zorlanırsanız eklenti kullanarak kurabilirsiniz.

Eklenti ile Google Analytics Kurulumu

Daha önce Google Analytics kurmamış biri için en kolay yollardan biri, eklenti kullanmaktır. Header ve Footer Scripts gibi eklentilerden yararlanarak izleme kodunuzu ekleyebilirsiniz.

Google Analytics İzleme Kodunu Test Edin

İzleme Kodu web sitesine ekledikten sonra Google Analytics’i test ederek çalışıp çalışmadığının kontrol edilmesi gerekmektedir. Oldukça kolay bir işlem olan test işlemi, Google Analylics’te sırası ile Gerçek Zamanlı ve Genel Bakış bölümlerine giderek yapılabilmektedir.

Web sitenizi farklı bir tarayıcıdan açarak Google Analytics’in sizi görüp görmediğini kontrol edebilirsiniz. Bu sayede sitenizde aktif olan kullanıcıları görebilirsiniz. 

https://www.timsahajans.com.tr/ 

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans