Google Analytics 4 (GA4) Kurulumu Nasıl Yapılır?

Google Analytics 4 (GA4) Kurulumu Nasıl Yapılır?

Google Analytics 4, Google Universal Analytics aracının yerini almaya başladı. Web sitelerinin analiz edilmesi için Google tarafından sunulan Google Analytics 4 (GA4), kullanıcılar için daha kişiselleştirilmiş bir deneyim sağlamak için tasarlanmış bir araçtır. Google'ın diğer hizmetleri ile entegre edilebilen bu hizmet web sitesi sahipleri için daha iyi hedefleme ve pazarlama stratejileri geliştirmelerine olanak sağlar. Peki, Google Analytics (GA4) kurulumu nasıl yapılır?

Google Analytics 4 (GA4) Nedir?

Google Analytics 4 (GA4), kullanıcıların web sitelerinin ve mobil uygulamalarının trafiğini ölçmelerine, analiz etmelerine ve raporlamalarına olanak tanıyan ücretsiz bir hizmettir. GA4, Google'ın önceki web analizi hizmeti olan Google Universal Analytics'ten farklı olarak, verilerin daha iyi analiz edilmesine ve daha doğru kararlar alınmasına yardımcı olmak için makine öğrenimi gibi teknikleri kullanır. Ayrıca Google Analytics 4, kullanıcıların farklı cihazlardan yaptığı etkileşimleri daha iyi takip edebilmesini sağlayan "kullanıcı merkezli" yaklaşım benimser.

Google Analytics 4, özellikle mobil cihazlar için daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak için tasarlanmıştır. Mobil uygulama analizi için daha gelişmiş özelliklere sahiptir. Ayrıca, veri toplama ve raporlama işlevleri açısından önceki sürüme kıyasla daha iyi performans gösterir.

Google Analytics 4 Mülkü Nasıl Oluşturulur?

İlk olarak daha önceden kullanılan Google Analytics hesabına giriş yapmalısınız. Google Universal Analytics Universal mülkünüz hala çalışıyor olabilir. GA4 ve UA’in birlikte çalışması en doğrusu olacaktır. Google Analytics 4 kurulumu gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

·           Google hesabınıza giriş yaparak https://analytics.google.com/analytics/ linke tıklayın.

·           Eğer web siteniz Google Universal Analytics’e kayıtlı değilse açılan sayfada “Start measuring” butonunu seçmelisiniz.

·           Eğer mevcut Google Universal Analytics hesabınız bulunuyorsa “Account” içerisinden ilerleyebilirsiniz.

·           Daha sonra site veya marka adınızı yazarak alt kısmında bulunan kutucukları olduğu gibi bırakıp “Next” diyerek ilerlemelisiniz.

·           Property setup kısmında doldurmanız gereken alanları web sitenize ve lokasyonunuza göre doldurmalısınız. Eğer daha önce kullandığınız Google Universal Analytics hesabınız bulunuyorsa direkt bu adımdan başlayacaksınız.

·           “Business Information” adımında sektörünüze ve işletmenize uygun seçimleri yapabilirsiniz. GA4 aracının çalışmasını doğrudan etkilemediğini hatırlatmak yararlı olacaktır.

·           Üst kısımda bulunan “Create” butonuna tıkladığınızda mülkünüzün oluştuğunu göreceksiniz.  Karşınıza “Data streams” çıkacak. Bu kısımda ise “Web”i seçebilirsiniz. Ancak Android veya iOS app’iniz varsa daha sonra aynı mülk içerisinde kurulum gerçekleştirmelisiniz Aynı hesap altında Firebase entegrasyonu, GA4’un sağladığı özelliklerden biridir.

·           Web seçimi yaptığınız adımdan sonra gelen ekranda bulunan alanları sitenize uygun bir biçimde doldurabilirsiniz. Daha sonra “Create stream” dedikten sonra Google Analytics 4 mülkünüz hazır hale gelecektir.

·           Daha sonra GA4’u web sitenize manuel olarak eklemek için açılan ekranda “Install Manually” seçeneğini tıklamalısınız.

·           Açılan sayfada bulunan takip kodunu kopyalayın. Bu takip kodunu geliştiricinize ileterek tüm sayfalarda etiketlerinin en üstüne yapıştırmasını isteyin.

Web site tasarımı ve optimizasyonu hakkında daha fazla bilgi edinmek için https://timsahajans.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans