Google Alerts Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Google Alerts Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Dijital dünyada kişilerin arama yapmak için sıklıkla tercih ettiği arama motorları arasında bulunan Google, yapay zekâ kullanımının yaygınlaşmasıyla gelişimini sürdüren platformlar arasında yer alır. Google Alerts, işletmelerin veya kişilerin severek kullandığı Google hizmetlerinden biridir. Google tarafından 2003 yılında kullanıma sunulan bu hizmet, Google dizinine eklenen konular hakkında kullanıcıları e-posta ile haberdar eden bir özelliktir.

Anlık bildirim ve e-posta bildirimleri almak için sıklıkla kullanılan Google Alerts, günümüzün en popüler Google uygulamaları arasında yer alır. Çünkü Google Alerts kullanımı işletmelere ve kişilere farklı açılardan fayda sağlar.

Google Alerts Nedir?

Google Alerts, Google tarafından sunulan bir e-posta bildirim servisidir. Kullanıcılar belirli bir anahtar kelime veya ifade içeren web sayfaları, haber makaleleri, blog yazıları gibi içerikleri takip etmek istediğinde kullanabilirler. Uyarısı açılan anahtar kelime veya ifade ile ilgili olarak Google, kullanıcılara belirli aralıklarla e-posta bildirimi gönderir.

Google Alerts, kullanıcıların belirlediği kelimelere göre dizinine bir haber, makale, web sayfası veya blog yazısı eklendiğinde kullanıcıya anlık mail göndererek bilgilendirir. Günümüzde e-ticaretten haber ve medyaya, sağlık ve gıda sektörüne kadar pek çok sektörde hizmet veren markalar ve firmalar tarafından kullanılan hizmetlerden biridir.

Google Alerts Ne İşe Yarar?

Ücretsiz olarak kullanılabilen Google Alerts hizmeti sayesinde markaların ya da firmaların kendileri hakkında şikayetlerden anında haberdar olmalarına olanak sağlar. Bunun yanı sıra Google Alerts kullanımı firmalar ve kişiler için birçok avantaj sağlar. Google Alerts hizmetinin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

·      Google Alerts, belirli anahtar kelimeleri takip edebileceğiniz bir Google hizmeti olduğu için blog, haber siteleri, forum ve Youtube gibi farklı platformda paylaşılan içeriklerden haberdar olmanızı sağlar.

·      Firmanızın sunduğu ürün veya hizmet hakkında rakiplerinizden haberdar olabilirsiniz.

·      Google Alerts kullanıcıların takip ettiği konu ya da anahtar kelime ile ilgili bildirim gönderdiğinden kullanıcıların araştırma konusunda vakit kaybetmelerinin önüne geçer.

·      Google Alerts’te kullanıcılar mail alma zamanlarını ayarlayabilmektedir. Bu sayede kullanıcılar, belirlenen saat ve tarihlerde Google tarafından bilgilendirilir.

·      Markalar veya firmalar, ürünleri/hizmetleri hakkında tüketicilerin görüşlerini takip edebilir.

·      Google Alerts kullanıcılarının ilgilendikleri konular hakkında bilgi edinmesine olanak sağlar.

Google Alerts Nasıl Kullanılır?

Google Alerts kullanmak isteyen kişi veya işletmelerin Google hesabına ve Gmail adresine sahip olması gerekir. Google Hesabınız bulunmuyorsa ilk olarak Google Hesabı açmalısınız. Google Alerts oluşturma işlemi oldukça pratiktir. Gmail adresi alarak Google hesabı oluşturan kişiler aşağıdaki adımları takip edebilir:

·      Google Alerts kurmak için ilk olarak https://www.google.com/alerts adresine girebilirsiniz.

·      Daha sonra Google Alerts’e Gmail adresinizle giriş yaparak üst bölümde bulunan ‘’Şununla İlgili Bir Uyarı Oluştur” kısmına gelebilirsiniz.

·      Uyarı oluşturmak istediğiniz herhangi bir konuyu veya kelimeyi arama kutucuğuna yazın.

·      İlgili arama terimini girdiğinizde Google size bu arama terimi ile ilgili belirli başlı haberleri gösterecektir. Ardından ekranda gördüğünüz uyarı oluştur bölümünü seçebilirsiniz.

·      Ardından ekrandaki ayar bölümüne girdikten sonra Google Alerts bildirim ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz. Google e-posta bildirimlerini tercihinizi göz önünde bulundurarak gönderecektir. 

https://www.timsahajans.com.tr/

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans