Google Akademik Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Akademik Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Akademik, dünyanın en çok kullanılan arama motorlarından biri olan Google'ın özellikle araştırma yapan kullanıcıları tarafından sıklıkla kullanılan hizmetlerinden biri olmaktadır. Bunun yanı sıra dünyanın her tarafından yayınlanan birçok akademik makaleyi inceleyebilme ve okuyabilme fırsatı sunan Google Akademik, günceli yakalamak isteyenler için oldukça önemli bir platform olmaktadır.

Google Scholar veya Türkçe'deki ismiyle Google Akademik, kullanıcıların araştırmalarında önemli bir noktada olmaktadır. Bilimsel, akademik araştırmalar yapmakta olan, günceli yakalamak isteyen kullanıcıların en fazla başvurduğu kaynaklardan biri olan Google Akademik, dünyanın dört bir yanından pek çok makaleyi okuyabilmenize fırsat tanımaktadır.

Yalnızca belirli kaynaklara değil ulaşabileceğiniz hemen hemen bütün kaynaklara ulaşmak istiyorsanız Google Akademik tam size göre olmaktadır.

Google Akademik Nedir?

Dünyada en sık kullanılan arama motorlarından biri olan Google, Scholar'ı Kasım 2004'te hizmete soktu. Yalnızca akademik ve bilimsel çalışmalara ulaşmanızı sağlayan Google Akademik, ücretsiz arama yapma fırsatı sunan ve çok geniş bir kaynak havuzu sunan bir arama motoru olmaktadır.

Google Akademik Nasıl Kullanılır?

Bu uygulamada kullanıcı deneyimi yine üst seviyede tutulmakta ve oldukça basit tutulmaktadır. Mantık olarak Google’ın aynısını olan Google Akademik’ye arama yapmak için üst kısımda yer alan arama çubuğuna incelemek istediğiniz konuyu yazıp arama yapmanıza olanak tanımaktadır. Özellikle tez yazımı, makale yazımı, bilimsel okuryazarlık, günceli yakalama konularından etkin rol oynayan Scholar, her kesimden bireyin istediği konuda sonuç bulabileceği bir platform olmaktadır.

Google Akademik Ne İşinize Yarar?

Google Akademik temelde akademik çalışmalar yapan kişilerin işlemlerini kolaylaştırabilmek, araştırmalarını daha kolay bir zeminde yapabilmelerine olanak tanımak maksadıyla kullanılmaktadır. Bu nedenle de dışarıdan bakıldığında sadece akademisyenlerin, bilim insanlarının kullandığı bir uygulamaymış gibi gözükmektedir. Ancak olay bundan ibaret olmamaktadır.

Google Akademik sayesinde dünyanın herhangi bir yerindeki bir araştırmaya ulaşmak ve günceli yakalamak çok kolay olmaktadır. Bu açıdan da özellikle reklam, pazarlama, yapay zeka gibi popüler alanlarda hizmet veren kurumlarında kullanması gereken bir platform olmaktadır. Çünkü, bu platform sayesinde kurumlar, şirketlerde çok kolay bir şekilde alanlarındaki yenilikleri takip edebilir ve belki de bu araştırmalar ışığında kendilerini daha ileriye taşıyabileceklerdir.

https://www.timsahajans.com.tr

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans