Frontend Nedir? Frontend Developer Ne iş Yapar?

Frontend Nedir? Frontend Developer Ne iş Yapar?

Günümüzde teknolojinin uğradığı hızlı değişim ve gelişimler, yazılım dünyasında pek çok değişime sebep oldu. Bu değişimler sonucunda geniş kitlelere hitap eden yazılım dünyası, sektördeki iş alanlarını da etkilemeye başladı. Örneğin; web sitesi geliştirme bu iş alanlarının başında gelmektedir. Yazılım işlemleri, web sitesi geliştirme olarak ifade edilmektedir. Bu işlemlerde Frontend Developer alanında ise yazılımcılar hizmet vermektedir. Peki frontend nedir, frontend developer nedir?

Frontend Nedir?

Web’in görülen ve etkileşime girilebilen bölümüne frontend denir. Web tasarımı ve web ön yüzünün geliştirilmesini sağlayan frontend; Adobe XD, Sketch, Photoshop gibi tasarım programlarını kullanan, HTML, CSS, JavaScript ve JQuery ile kod yazan tasarımcılar tarafından kullanılmaktadır. Web sitelerinde görünen fontlar, geçişler, menüler iletişim formları ve sliderlar gibi tasarım odaklı işler web tarayıcı tarafından kontrol edilmektedir.

Frontend’de bulunan unsurlara eklenen verilerin depolanabilmesine ve Frontend’in hayata geçirilebilmesine olanak sağlayan alt yapı ise Backend’dir.

Frontend Developer Ne İş Yapar?

Frontend geliştirici, HTML, CSS, JavaScript adındaki önemli üç programı kullanarak web sitesinin tüm tasarımı oluşturmaktadır. Türkçe, İngilizce, Almanca gibi çeşitli dillerde olan programlar, farklı karakterleri ve kelimeleri birleştirerek özgün bir yazım oluşturabilme özelliği taşımaktadır. Bu sebeple kullanılan arayüzlere ‘dil’ denmektedir. Bilinen dillerden farklı olarak, özellikle İngilizce sözcüklerin kullanıldığı kodlar bulunmaktadır ve bu kodlar kendine ait değişik bir dil oluşturmaktadır. 

Fronted developer olmak için pek çok önemli bilgiye sahip olmak gerekmektedir. Bunun yanında ise çeşitli karakteristik özelliklere sahip olmak da gerekmektedir. Meraklı ve araştırmacı bir kişilik ile ön yüz geliştirme konusunda oldukça başarılı ve idealist olmak mümkündür. Aynı zamanda iyi derecede İngilizce bilmesi birçok uygulamayı kullanabilmesine ve ön yüz geliştirme işlemlerine hakim olabilmeyi sağlamaktadır.

Bu gibi kişisel özelliklerin yanı sıra sorunlar karşısında sakin kalarak sorun çözme yeteneğinin geliştirmiş olan bireyler, ön yüz geliştirme konusunda başarı elde edebilmektedir. Ön yüz geliştirici programlara da iyi derecede hakim olması gereken frontend developer, konu hakkındaki terimleri ve öz yüz geliştirme içerik çalışmalarını da bilmelidir. 

https://www.timsahajans.com.tr/ 

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans