Facebook Business Manager Nedir? Nasıl Kullanılır?

Facebook Business Manager Nedir? Nasıl Kullanılır?

Facebook Business Manager, yeni ismi ile Meta Business Suite, Facebook üzerinden işletme hesabı açmaya imkân sağlar. Meta İşletme hesabınız ile Facebook’un size sağladığı tüm pazarlama araçlarını kullanabilmek mümkündür. Meta Business Suite Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi platformların tek bir yerden yönetilmesini mümkün kılar. Aynı zamanda Instagram reklam yönetimi de bu alandan yapılabilir.

Mobil ve masaüstü cihazlardan ulaşılabilen Facebook Business Manager ile işletmeler için dijital ortamda reklam verilebilir. Burada gönderi, hikâye ve reklamları size sağlanan istatistikleri dikkate alarak yayınlamak da mümkündür. İstatistikleri dikkate alarak pazarlama stratejinizi oluşturmanıza imkân veren Facebook Meta Business ile yakın zamanda oluşan trendler de takip edilebilir.

Facebook Business Manager Nedir?

Facebook Business Manager, Facebook işletme hesabı açılmasına, yönetilmesine, reklamların yayınlanmasına ve işletmenin doğrulanmasına imkân veren bir yönetim portalı olarak bilinir. Business Manager ile Facebook üzerindeki bütün pazarlama araçlarını bir tek yerden yönetebilme olanağı elde edilebilir.

Facebook Business Manager Ne İşe Yarar?

Platform, aynı reklam hesabının birden çok oturumda çalışabilmesine ve yönetilmesine imkân verir. Bu sayede, bir reklam hesabına ait panele birden çok kullanıcı erişim sağlar. Böylece hesapları yönetebilir. Facebook Business Manager, reklam verenlerin Facebook pazarlama etkinliklerini işletme içerisinde ve harici ortaklar ile birleştirmelerine yardımcı olur.

Facebook Business Manager Nasıl Kullanılır?

Adım 1: Facebook Business Manager Hesabınızı Oluşturun

Facebook Business Manager açma işleminin ilk aşaması, hesap oluşturmaktır. Hesap oluşturma aşamasında kimlik doğrulamak için bireysel hesap kullanılması gerekir. Facebook Business Manager hesap açma için ilk olarak “business.facebook.com” adresine girilmelidir. Sağ üstteki “Hesap oluştur” butonuna tıklanır. Karşınıza çıkan ekranda işletme ismi, isim ve e-posta gibi alanlar doğru bir şekilde doldurulur. Ardından hesabı özelleştirmek için adres, telefon ve web sitesi adresi gibi bilgilerin girilmesi gereken sayfaya gelirsiniz. Bu bilgiler de onaylanmalıdır.

Adım 2: Facebook Business Manager İşletme Varlığınızı Seçin

Hesap oluşturduktan sonra platform üzerinden yönetilecek varlıkların seçilmesi gerekir. Facebook Business Manager sayfa ekleme kısmına gelmek gerekir. Bunun için “Business Manager’ınızı Oluşturun” butonunun altında yer alan Sayfa Ekle” kısmına tıklanmalıdır. Bu noktada karşınıza üç adet farklı alternatif çıkar. Bunlar; “Size ait olan bir Sayfayı ekleyin”, “Başka birinin Sayfasını ekleyin” ve “Yeni bir Sayfa oluşturun” seçenekleri olarak önünüze düşer. Kişiler bu seçenekler arasından kendine uygun olanı seçer.

Adım 3: Facebook Business Manager Reklam Hesaplarınızı Ekleyin

Üçüncü adımda, sayfa adımındakine benzeyen şekilde üç seçenek karşımıza çıkar. Daha önceden alınmış olan reklam hesabını eklemek için ilk seçeneği tercih etmek gerekir. Ancak bir ajans ve müşteriye ait hesaba erişim isteniyorsa ikinci seçeneği tercih etmek gerekir. Yeni oluşturulmuş bir hesabınız yoksa üçüncü seçeceğe tıklamak gerekir. Buradan Facebook Business Manager reklam hesabı oluşturma adımına geçebilirsiniz. Bu işlem, karşınıza çıkan yönlendirmeleri takip ederek kısa bir sürede tamamlanır.

Adım 4: Facebook Business Manager İş Varlığınızı Yönetin

Önceki aşamaların tamamlanmasının ardından Facebook Business Manager hesabınız kullanmaya hazırdır. Uygulamanın kullanımı oldukça kolaydır. Arayüzün sol kısmında yer alan menülerden arzu edilen işlemler yapılabilir ve iş varlıkları yönetilebilir.

Adım 5: Facebook Business Manager’a Yardımcı Kişiler Ekleyin

Facebook Business Manager uygulamasının ana panelinde bulunan “Kişiler” alanından, reklam etkinliklerinde işletmeye yardımcı olacak yeni kullanıcılar eklenebilir. İşletmelere ve kişilere, yapacakları işe göre gerekli alanlara giriş izinleri bu kısımdan verilir. Facebook Business Manager, yönetici atama işlemi buradan yapılır.

Adım 6: Facebook Piksel ve Dönüşümler API’sini Ayarlayın

Facebook Piksel, kişiler için özel bir şekilde oluşturulmuş bir koddur. Facebook tarafından tasarlanan bu kodu internet sitelerine ekleyerek dönüşümler takip edilebilir. Bu sayede reklamlar daha etkili hâle getirebilir. Aynı zamanda hedef kitlesi de isabetli bir şekilde belirlenebilir.

“İşletme Ayarları” başlığı altında bulunan “Veri Kaynakları” menüsünden Piksel ayarlaması yapılabilir. Piksel eklemesi yapılırken kişilere ilk olarak isim ve internet sitesi adresi sorulur. Bu bilgiler girildikten sonra devam butonuna tıklanır. Gelen ekrandaki “Pikseli Şimdi Oluştur” butonu ile kurulum tamamlanabilir.

Daha gelişmiş bir çözüm olan Dönüşümler API’si ile siteden alınan aksiyonları ve reklam performanslarını ölçümlemek mümkündür.

Adım 7: Facebook Business Manager ile İlk Projenizi Oluşturun

Facebook Business Manager üzerinden kişilerin veya işletmelerin sahip olduğu varlıklar bir araya getirilebilir. Bu sayede daha bütünlüklü ve çok yönlü kampanyalar oluşturmak mümkündür. Bu nedenle “İşletme Ayarları”ndan “Hesaplar”a tıklayarak “İşletme Varlığı Grupları” seçilir. Ekrana gelen “Ekle” butonu ile grup oluşturulabilir. Bu projeler ile Facebook sayfaları, Instagram hesapları, kataloglar gibi varlıklar birlikte kullanım için hazırdır.

Adım 8: Reklam Kampanyaları Oluşturun

Sekizinci adımda ilk reklam oluşturmaya başlanır. Bu işlem için, “İşletme Yöneticisi”ne tıklanarak orada bulunan “Reklam” sekmesine geçilir. Daha sonra yeşil renkteki “Oluştur” butonuna tıklanır. Bu kısımdan kampanya hedefleri, hedef kitlesi, bütçe, takvim ve reklam tipi seçilerek ilk reklam verilebilir.

Adım 9: Facebook Business Manager Ödeme Yönteminizi Oluşturun

Facebook Business Manager sayesinde yürütülen işlemlerin bütçesini karşılamak için bir ödeme yöntemi oluşturmak gerekir. “İşletme Ayarları” altındaki “Ödemeler” bölümünden kullanılan kredi kartının bilgileri girilip istenilen bilgileri ekleyip bu son adım tamamlanabilir.

https://www.timsahajans.com.tr/

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans