Etkili Web Sitesi Tasarımı İçin İpuçları?

Etkili Web Sitesi Tasarımı İçin İpuçları?

Etkili bir web sitesi tasarımı için dikkat edilmesi gereken birkaç ufak nokta bulunmaktadır ve bu noktaların her biri aslında oldukça özen isteyen, dikkat edilmesi gereken ve daha şık bir görüntü için gerekli olan şeyler bütünü olmaktadır. Bu nedenle sizler için kısaca etkili bir web sitesi nasıl olmalı diye düşünerek birkaç madde derledik.

Etkili Web Sitesi Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Etkili bir site için minimal olmak önemli olmaktadır. Minimal tasarım ise kısaca web sitesinin amacına direkt katkısı olmayan tüm noktaları ortadan kaldırmak anlamına gelmektedir. Böylelikle web sitesi sadece temel işlevini vurgulayan bir araç olarak olması gereken hale gelmelidir. Bu nedenle minimal tasarım çalışırken bazı konularda dikkatli davranmak gerekmektedir. Bu noktaları sizler için derledik.

Mesaj Net Vermelidir

Bir web sitesi tasarlamaya veya düzenlemeye başlamadan önce mesajınızı oluşturmanız gerekmektedir. Bu çerçevede markanızın bilinirliğini kullanarak belirli bir amaç çerçevesinde ilerleyebilmeniz mümkün hale gelmektedir. Bu nedenle tasarımı yaparken atacağınız her bir adımın bu amaca hizmet edeceğinden emin olmanız gerekmektedir.

Dikkat Dağıtan Unsurların Sınırlandırılması Gerekir

Burada bahsedilen dikkat dağıtıcı unsurlar pop-up reklamları olmaktadır. Gereksiz görüntü, bilgiler gibi web sitenin hizmet edeceği amaç dışında kalan herhangi bir şey bu kapsam dahilinde değerlendirilebilmektedir.

Burada aslında amaç tasarımınızı değerlendirmek ve amacınızın dışında kalan bütün unsurları ortadan kaldırmaktadır.

Seçenek Sayısı Azaltılmalıdır

Bir web sitesinde var olan seçenekler ne kadar az ise ziyaretçilerin önemli alanlara gitmesi daha kolay bir hal alacaktır ve rehberlik için tasarıma eklenebilecek birkaç seçenek amaca doğru hizmet edebilecektir.

Seçenekleri sayfa sayısını azaltarak daha aza indirebilmeniz mümkün olmaktadır. Böylelikle tasarımdaki menüler de küçülmüş olacaktır. Bir başka yöntem olarak kullanıcılara birkaç adım geçmelerine gerek kalmadan doğrudan aradıkları marka, ürün veya içeriği bulma imkânı sağlayabilmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Renk Düzeni ve Mizanpaj Önemlidir

Minimal tasarımlarda da her tasarımda olduğu gibi sayfa ögelerinin vurgulanması önemli olmaktadır. Bu teknik tasarım boyunca küçük ve tutarlı bir renk paleti ile göz rehberliğinde uygulanmalıdır. Tasarımın minimal olması renklerin siyah beyaz ya da silik renkler olması anlamına gelmemektedir. Aksine canlı renkler kullanıcıların ilgisini canlı tutmak açısından harika bir araç olacaktır ve sitenizi daha dikkat çekici yapacaktır.

https://www.timsahajans.com.tr

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans