E- Ticaret Türleri Nelerdir?

E- Ticaret Türleri Nelerdir?

E- ticaret türlerine değinmeden önce ilk olarak e-ticaretin ne olduğuna bakılması gerekmektedir. E-ticaret, bazı zamanlarda elektronik ticaret bazı zamanlarda ise çevrimiçi ticaret olarak anılmaktadır. Ancak, temelde hepsi tek bir hizmeti anlatmaya yaramaktadır. Bu hizmet ise ürün ve hizmetlerin alım, satım, iletişim, pazarlama ve ödeme işlemlerinin cep telefonları, tabletler ya da bilgisayarlar gibi araç gereçlerle yapılması olarak ifade edilebilmektedir.

E-Ticaret Çeşitleri

E-ticaretin birkaç çeşidi bulunmaktadır. Sizler için bu türleri kısaca derledik.

İşletmeler Arası (B2B)

B2B modelinde e-ticaret, işletmeler ile tüketiciler arasında gerçekleşmemekte onun yerine işletmelerle işletmeler arasında elektronik ürün, hizmet ya da bilgi alışverişi çerçevesinde gerçekleşmektedir.

İşletmeden Tüketiciye (B2C)

B2C modelinde, e-ticaret internetteki perakende hizmetlerini kapsamaktadır. İşletmelerin ürünlerini, hizmetlerini ya da bilgilerini doğrudan bir yol ile tüketicilere sattıkları bir sistem olarak ifade edilebilmektedir.

Günümüz koşullarında internette her türlü tüketim malını satan sayısız sanal mağaza ve alışveriş merkezi yer almaktadır. Bu sitelerin en tanınmış örneği ise genel olarak B2C pazarının büyük bir bölümüne sahip olan Amazon gösterilebilir.

Tüketiciden Tüketiciye (C2C)

Tüketici kitlelerin çevrimiçi olacak şekilde ürün, hizmet ve bilgi alışverişi yaptıkları bir e-ticaret çeşididir.

C2C’ye örnek olarak, eBay ve Craigslist gibi platformlar verilebilir. Ancak eBay aynı zamanda da bir işletme olduğu için zaman zaman C2B2C yani tüketici-işletme-tüketici olarak isimlendirilebilir.

Tüketiciden İşletmeye (C2B)

C2B ile tüketicilerin ürünlerini ve hizmetlerini, şirketlerin teklif verebilecekleri ve satın alabilecekleri çevrimiçi ortamda kullanabildikleri bir e-ticaret çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu, B2C gibi geleneksel ticaret modelinin tersi bir model olmaktadır. Bu modele örnek olarak iStock gibi tasarım öğeleri pazarlayan sistemler verilebilir.

İşletmeden Yönetime (B2A)

B2A genel olarak şirketler ile kamu yönetimi ya da devlet kurumları arasında çevrimiçi gerçekleştirilen işlemleri kastetmektedir. Birçok hükümet kolu, özellikle yasal belgeler, kayıt defterleri, sosyal güvenlik, mali işler ve istihdam söz konusu olduğunda, e-hizmetlere ya da ürünlere bir şekilde ya da başka bir şekilde bağımlı olabilmektedir ve son yıllarda artmıştır.

Tüketiciden Yönetime (C2A)

C2A bireysel tüketiciler ile kamu yönetimi ya da devlet kurumları arasında çevrimiçi gerçekleştirilen işlemleri açıklamaktadır. Hükümet çok nadiren vatandaşlardan ürün ya da hizmet almaktadır ve bu modele de C2A denmektedir.

https://www.timsahajans.com.tr

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans