E-Ticaret Temel Kavramlar

E-Ticaret Temel Kavramlar

E-ticaret günümüz iş hayatı ekolojisinde çok önemli bir süreç olmaktadır. Çünkü, e-ticaret denildiğinde dijital ve sanal dünyanın en güncel para kazanma yönteminden bahsedilmektedir. Bu nedenle de pek çok kişi e-ticarete yönelmektedir. Bundan dolayı da sizler için temel e-ticaret kavramlarını derledik.

E-Ticarette Sık Rastlanan Temel Kavramlar

E-ticaret alanında çok sık kullanılan bazı temel kavramlar vardır. Bu kavramlar oldukça geniş olmasına rağmen birkaç en temel kavramı sizler için derledik.

Sınır Ötesi E-Ticaret

E-ihracat ile e-ithalat, sınır ötesi e-ticaretin aslında en temel kavramları olmaktadır. Bu kavramlar uluslararası pazarlarda çevrimiçi ticari işlemlere işaret etmektedir ve ulusal sınırların dışında kalan çevrimiçi ürün alım satım işlemlerini ifade etmektedir.

Sınır ötesi e-ticarette alıcı da satıcıda farklı ülkelerden olmaktadır. Bu nedenle de farklı dilde konuşur, farklı para birimleri kullanır ve farklı hukuksal sistemlere sahip olmaktadırlar.

Domain

Türkçe adıyla alan adı olan domain, bir web sitesinin ya da markanın internetteki ismi olmaktadır. Çünkü bir web sitesi kurabilmenin ilk aşaması bir alan adının belirlenmesidir. Bir markanın ya da firmanın fiziksel adresinin internetteki karşılığı domain olarak ifade edilebilmektedir. Çünkü, markanın internetteki adresine domain denmektedir.

Hosting

Türkçe karşılığı barındırma olarak ifade edilebilmekte olan hosting, web sitesi içeriğinin bulunduğu ortam olmaktadır. Hosting en temel tanımı ile web sayfasının fotoğrafları, grafikleri ya da görsel-metinsel dokümanlarının tutulduğu dijital ortamlar olmaktadır. Aynı zamanda hosting web sayfasının arka yüzü olarak ifade edilebilmektedir. Hosting, web sitesinin içeriğini ve veritabanını bir sunucuda barındırmaktadır.

Drop Shipping

Drop shipping diğer bir ifade ile stoksuz e-ticaret ya da stoksuz satış bir e-ticaret modeli olmaktadır. Bu bağlamda da aslında tedarikçi olarak ifade edilen kişi ya da kurumlar üretici ve müşteri arasında bir aracı görevi görmektedir.

Drop Shipping iş modeli en basit haliyle bir perakende satış tekniğidir. Mağaza, stok ürünler yerine ürünleri üçüncü bir taraf olan tedarikçiden satın almaktadır. Ardından da ürünlerin hepsi doğrudan müşteriye iletilmektedir.

Chatbot

Chat ile robot kelimelerinden meydana gelen chatbot, aslında algoritma tabanlı bir yazılım olmaktadır. Buna örnek olarak internet sitelerinde kullanıcılara yardımcı olmak için geliştirilen basit asistanlar verilebilmektedir. Yani chatbot olarak ifade edilen şey yardımcı ses yazılımları, otomatik cevap verme algoritmaları içeren yapay zeka destekli tasarımlardır.

https://www.timsahajans.com.tr

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans