E-Ticaret Sitelerinin Link Yapıları Nasıl Olmalı?

E-Ticaret Sitelerinin Link Yapıları Nasıl Olmalı?

E-ticaret siteniz varsa dikkat etmeniz gereken şey sadece ürün üzerine yoğunlaşmak değildir. Aynı zamanda sitenizin link yapısını da kontrol etmek zorundasınız. Başka sitelerden linkler alırken kendi siteniz içinde de link yapısına dikkat etmeli ve arama motorlarının bu şekilde ilgisini çekmelisiniz.

Link Neden Önemlidir?

Link sitenizin başka sitelerden backlink alması anlamına gelen bu yöntemdeki amaç kullanıcının ve Google botlarının yönlendirilmesini sağlamaktır. Bunun en kolay örneği Wikipedia’dır. Şu an Türkiye’de erişim yasak olmasına karşın Google aramalarında en sık çıkan içerikler baudadır. Çünkü Wikipedia’ya verilmiş olan linkler hem site içerisinde hem de site dışarısında kullanılan yönlendirmelerden oluşur.

Sitenizde bulunan link sayısı arttıkça farklı kanallardan link alarak aramam motorlarındaki sıralamanızı yükseltir ve sayfa değeriniz artar. Bunun için link alma çok önemlidir.

Link Terimleri

Backlink: Kendi sitenizin linkinin başka sitelerde olmasıdır. Örneğin bir haber sitesinde sizi anlatacak bir makale veya haberin içeriğinde sizin sitenizin adı ve linkinin geçmesi gibi düşünebilirsiniz.

İç link (Internal Link) : Sitenizin içinde bir sayfadan başka bir sayfaya yapılan bağlantılardır. Örneğin ürün sayfanızdan iletişim sayfanıza yönlendirme.

Link Tipleri

Her link sitenize fayda sağlamaz. Bunu için bazı siteler sizin sitenizin değerini düşürür. Bunun için link alırken mutlaka dikkatli hareket etmeniz gerekir. Buradaki en basit anlatım ise şöyledir. E-ticaret sitenizin linkini verecek olan başka sitenin değerinin sizden daha iyi olması gerekir. Sektörünüze uygun olmalı ve içeriğinde sitenize zarar verebilecek olan paylaşımların yapılmamış olması gerekir. Bunu anlayabilmek için birtakım araçlar vardır. Bu araçlar o sitenin değerini size kısa bir sorgulama sonrasında verecektir. Bu tarz sitelerden alacağınız link sizin sitenizin de düşmesine neden olur.

Faydalı linkler ise sitenizle veya sektörünüzle alakalı olan sitelerdir. Bunu anlayabilmeniz için site otoritesi, sayfa değeri gibi yönlendirmelere bakabilirsiniz.

Link Alırken Kalite mi Sayı mı Önemli?

Her işte olduğu gibi link inşasında da sayıdan ziyade kalite önemlidir. Örneğin 10 TL’lik 10 tane siteden tanıtım yazısı almak yerine 1 tane 100 TL’lik siteden tanıtım yazısı almak daha mantıklıdır.

E-ticaret sitenize profesyonel SEO çalışması için www.timsahajans.com.tr bizimle iletişime geçebilirsiniz.

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans