E-Ticaret Nedir? Nasıl Yapılır?

E-Ticaret Nedir? Nasıl Yapılır?

E-ticaret kavramı bazen elektronik ticaret bazen de çevrimiçi ticaret adlarıyla karşımıza çıkmaktadır. Fakat temelde hepsi de tek bir hizmeti kapsamaktadır. Bu hizmet ise ürün ve hizmetlerin alım, satım, iletişim, pazarlama ve ödeme işlemlerinin cep telefonları, tabletler ya da bilgisayarlar vasıtası ile yapılması işlemleri olarak düşünülebilmektedir.

E-ticaret, dünyanın herhangi bir yerinde ürün ve hizmetlerini satmak isteyen işletmeler ile dünyanın herhangi bir yerinde satışı yapılan ürünlere ihtiyacı olan müşterileri buluşturmaya yarayan dijital bir ticaret şeklidir. E-ticaret siteleri sayesinde birçok firma yerel olarak büyümenin yanı sıra global pazarda da büyümektedir.

E-Ticaret Nasıl Yapılır?

Eğer sıfırdan bir ticarete atılacaksanız öncellikle hangi ürünleri satacağınıza ve hangi sektörde hizmet vereceğinizi düşünmeniz gerekmektedir. Bu aşamada kendi ürünlerinizi satabileceğiniz gibi tedarikçilerle anlaşarak tedarikli ürünleri de satabilirsiniz. Ancak, yine de sektörünüze ve ürünlerinize karar vermeniz önceliğiniz olmalıdır.

İkinci adım olarak ise internet siteniz için bir alan adı ve sunucu almanız gerekmektedir. Eğer sıfırdan başlıyorsanız muhtemelen bu terimlere yabancı olabilirsiniz. Bu nedenle öncelikle detaylı bir araştırma yapmanız ve bu terimlerin ne olduğu hakkında fikir edinmeniz gerekmekte ve daha sonrasında da hostingler aracılığıyla alan adınızı ve sunucunuzu alarak ya da kiralayarak bu aşamayı tamamlayabilirsiniz.

Üçüncü adım ise bir şirketinizin olması gerekliliğidir. Çünkü, bir ürün ya da hizmeti internet üzerinden müşterilere sattığınız zaman yasal olarak bunu faturalandırmanız gerekmektedir. Bir başka ifade ediliş şekliyle vergi mükellefi olmalısınız. Bunun temel sebebi kredi kartı veya Havale/EFT işlemlerinde fatura kesme zorunluluğudur. Ayrıca, sanal pos alabilmeniz için de bu işlem gerekmektedir. Şimdilik yeni başlıyorsanız şahıs şirketi kurabilirsiniz. Ancak, yeterli bütçeniz varsa Limited kurmanız daha mantıklı olacaktır.

Bir e-ticaret sitesinde en önemli konulardan biri de güvenilirliktir. Bu nedenle birçok e-ticaret sitesinin dikkat etmesi gereken konu güvenilir hizmet sunmasıdır. Çünkü, insanlar internet üzerinden alışveriş yapacağı zamanlar da sitenin güvenilirliğine öncelik vermektedir ve eğer siteniz o güveni yaratamazsa işinizin ayakta kalma ihtimali bulunmamaktadır.

E-ticaret yaparken sermaye oldukça önemli bir nokta olmaktadır. Çünkü, yeni bir işe her girildiğinde belirli bir risk oranı vardır ve bu oranı idame edemeyecek kişilerin e-ticarete girmesi pek mantıklı değildir.

Bir diğer önemli nokta ise zaman ve emektir. Eğer biri sıfırdan bir iş kurarsa bunun duyulması ve yaygınlaşması hem uğraş gerektirecektir hem de zaman gerektirecektir. Bu nedenle e-ticarete girerken yoğun bir emek verip karşılığı içinde kendinizi zaman bırakmanız daha doğru bir hareket olacaktır.

E-ticaret siteniz ilk çıktığı zamanlarda adınızı duyurabilmeniz için pazarlama ve reklam faaliyetlerini iyi yönetmeniz gerekecektir. Ancak, buna rağmen isminizin duyulması sermaye ve zaman ile ilişki içinde olacaktır ve her şeyin bir anda olmasını beklemek mantıklı olmamaktadır.

Son olarak ise müşteri hizmetlerinizin, kargo süreçlerinizin belirli bir standartta oturtulması gerekmektedir. Hiçbir müşteri ulaşamadığı veya kargosunun ne zaman gelebileceğini kestiremeyeceği bir siteden alışveriş yapmak istemeyecektir ve bunun içinde tüm süreçleri en iyi şekilde planlamanız ve ayarlamanız gerekmektedir. Böylelikle her şey daha hızlı ve daha güzel bir şekle bürünecektir.

https://www.timsahajans.com.tr[/vc_column_text][/vc_column]

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans