E-Perakendecilik (E-Retailing) Nedir? Ne İşe Yarar?

E-Perakendecilik (E-Retailing) Nedir? Ne İşe Yarar?

Elektronik perakendecilik anlamına gelen e-retailing elektronik medya ve internet teknoloji araçlarını kullanarak kullanıcılara mal ve hizmet satmak anlamıdır. E-perakendecilik, internet aracılığıyla yapılan perakendeciliktir. E-perakende, e-ticaretin uzantısı olarak karşımıza çıkmaktadır. Elektronik perakendecilikte güçlü dağıtım kanalları ile ürünü müşteriyle buluşturmak söz konusudur.

E-Perakendecilik Nedir?

E-perakendecilikte B2C ve B2B iş modelleri bulunmaktadır. B2B işletmeler arası perakendeciliktir. B2C ise işletmeden tüketiciye B2C olarak tanımlanmaktadır.

İşletmeler Arası (B2B) e-retailing: İşletmeler arası (B2B), bir işletme başka bir işletmenin web sitesinden kendisi için bir bileşen olarak kullanmak üzere hizmet ya da ürün hizmeti almasıdır. İşletmeden işletmeye e-perakendecilik olarak tanımlanan bu model, bir işletmenin mallarını başka bir işletmeye sattığı ürün ve hizmettir.

İşletmeden Tüketiciye (B2C) e-retailing: İşletmeden tüketiciye (B2C) iş modeli bir işletmenin tüketiciye mal satmasıdır. BC2 şu şekilde tanımlanabilir; bir tüketicinin e-ticaret mağazasından ürün satın almasıdır.
Elektronik Perakendeciliğin Avantajları

Sade Site Tasarımı: Web siteye gelen potansiyel müşterilerin sitede uzun kalmasını sağlayacak düzenli, kullanımı kolay, sade bir site tasarımı ve site haritası olmalıdır.

Bütçe Yönetimi: E-perakendecilik için bütçe yönetimi oldukça önemlidir. E-perakende yapan işletmelerin bütçe yönetimini doğru olarak yapması, gelir-gider kalemlerini öngörülebilir biçimde yönetmesi gerekir.

Müşteri Memnuniyeti: Müşteri memnuniyetinin en dikkat çeken noktalarından biri müşteri destek sistemidir. Müşteri destek sistemi, kullanıcılara yerinde çözümler sunması ve ulaşılabilir olmasıdır. Ürün ve hizmetler için tüm destek birimlerin anında çözüm üretmesi müşteri memnuniyeti oluşmasını sağlar.

Ürünlerin Hızlı Ulaşımı: E-perakendecilikte satın alınan ürün ve hizmetin en kısa zamanda sorunsuz bir biçimde müşteriye ulaşması oldukça önemlidir. Stok yönetimi ve lojistik süreçlerinin planlı olması ürün ve hizmetin hızlı bir şekilde müşteri ile buluşmasını sağlayacaktır.

Güvenli Ödeme Seçeneği: E-perakendecilik online ödeme seçeneklerini beraberinde getirmektedir. Kapıda ödeme, kart ile ödeme ve mobil ödeme gibi seçenekleri güvenli bir biçimde sunulmalıdır. Bu sayede güvenli bir biçimde sunulması müşterilerin güvenmesini sağlayacaktır. Müşteriler güvenli web sitelerinden alışveriş yapmayı tercih etmektedir. Bu detay, e-perakendeciliğin en önemli hususlarını oluşturmaktadır.

https://www.timsahajans.com.tr/

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans