Duplicate Content Nedir? Spin Makale Nedir?

Duplicate Content Nedir? Spin Makale Nedir?

Birçok web sitesi ve haber portal sitesi içerik yönetim süreçlerinde birtakım sorunlar ile karşılaşır. Kopya içerik, web sitesi yöneticilerinin sık karşılaştığı içerik yönetim sorunlarından biridir. Web siteleri için üretilen içeriklerin orijinal ve özgün olması, SERP’lerde rakiplerin önüne geçmek açısından önemlidir. İçeriğimizin devamında bloggerların sıkça karşılaştığı duplicate content ve spin makale gibi içerik sorunları ilgili bilgi edinebilirsiniz.

Duplicate Content Nedir?

Duplicate content, daha önce söz konusu web sitesinde veya farklı bir web sitesinde yayınlanmış ve arama motorları tarafından dizene eklenmiş içeriklerin birebir kopyalanarak kullanılması anlamına gelir. Türkçe karşılığı kopya içerik olan duplicate content, arama motorları robotları açısından zorluk oluşturabilir ve dolayısıyla sitenin arama sonuçlarındaki sıralamasını negatif etkileyebilir.

Google gibi arama motorları botları, web sitelerinde bulunan içeriği rahatlıkla tanımlayabildiği için kopyalanan içeriği de rahatlıkla tespit edebilir. Bu nedenle web sitenizde herhangi bir yazı yayımlamadan önce içeriğin özgün olduğundan emin olmalısınız. İçeriğinizin özgünlüğünden emin olmak için kopya testi kullanabilirsiniz. Bunun için hazırlanan içeriği paragraflar halinde kopyalayarak Google Chrome üzerinden gizli sekme açarak arama kısmına içeriği yapıştırabilirsiniz.

Duplicate Content Cezası

Duplicate content SEO açısından önemli bir konudur. Çünkü Google arama motoru sıralamalarında özgün içerikleri üst sıralarda yer almasına özen gösterir. Bu nedenle Google botları tarafından tespit edilen kopya içerikler, web sitesi için birçok ceza ile sonuçlanabilir. Web sitesine kopya içerik nedeniyle verilen cezalar, içeriğin kopya düzeyine ve ne derece aldatmaya yönelik olduğuna göre değişir. Google duplicate content cezaları, şu şekilde sıralanabilir:

·      Kopya İçerik Cezası

·      Bomb Cezası

·      Sandbox Cezası

·      Cloaking Cezası

·      Manuel Spam Cezası

Cezaların kaldırılması için sunulan çözüm yöntemleri, cezaya göre değişiklik gösterir. Rakiplerinizin önüne geçmek için kopya içeriklerinizi özgün içerikler ile revize edebilirsiniz.

Spin Makale Nedir?

Özellikle birden fazla web sitesi olan ve içerik girişi konusunda vakti olmayan projeler için üretilen bir içeriğin önemli kelimelerinin eş anlamlısı ile değiştirilip farklı versiyonlara dönüştürülerek kullanılabilir. Bu yöntem ile oluşturulan içeriklere spin makale adı verilir.

Spinleme tekniği, çok sayıda benzer içerik oluşturmak amacıyla kullanılabilir. Ancak, arama motorları tarafından kolayca tespit edilen spin makaleler, web sitesinin arama sonuçlarındaki sıralamasını olumsuz etkileyebilir.

İçerik ve SEO danışmanlığı hakkında detaylı bilgi almak için https://www.timsahajans.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz. 

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans