Dünyanın Her Yerinde Yüksek Hızda İnternet Projesi: Starlink

Dünyanın Her Yerinde Yüksek Hızda İnternet Projesi: Starlink

Elon Musk’ın sahibi olduğu Amerikan Uydu şirketi SpaceX, kurulduğu günden bu yana birçok projeye imza attı. SpaceX’in birçok kez Mars’a ve uzaya uydu göndermişti. Hatta SpaceX, Falcon Heavy isimli roketle kırmızı spor araba Tesla’yı Mars’a göndermişti.

Teknoloji devi SpaceX, bu projelerine bir yenisini ekleyerek dünya yörüngesine küçük uydular yerleştirerek yüksek hızda internet hizmeti vermeyi planlıyor. Starlink üzerine inşa edilmiş bir uydu takımyıldızdır. Takımyıldızı, yer istasyonlarıyla beraber çalışacak ve seri olarak üretilen binlerce küçük uydudan meydana gelecek.

Starlink Projesi Nedir?

SpaceX, düzenli aralıklarla uzaya Falcon 9 roketi ile uydu gönderiyor. Starlink projesi ile uzaya gönderilen her roket ile birlikte 60 Starlink uydusunun yörüngeye yerleştirilmesi hedefleniyor. Yaklaşık 230 kilo ağırlığında bulunan uydular, dünya yörüngesinden yaklaşık 440 kilometre yüksekliğe yerleştiriliyor. Yörünge, uyduların yerleştirildiği mesafelere kıyasla Dünya’ya son derece yakındır.

Dünya yörüngesine yerleştirilecek olan Starlink uyduları birbirlerine kablosuz olarak bağlantı sağlayacak. Bu bağlantılarla dünyadaki kullanıcıların yüksek hızda internete ulaşması hedefleniyor. İnternet kullanıcıları ise bu yüksek hızdaki uydu ağına bağlanmak için yaklaşık 200 dolar değerinde aygıtlarla internet erişimi sağlayacaklar. Bu alıcılar; evlerde, arabalarda, uçaklarda, teknelerde ve sırt çantalarında dahi kendilerine yer bulabilecek. Dünya’nın yörüngesini kaplayan uydular ile ağa bağlanmak mümkün hale gelecek.

Starlink Projesi Ne Zaman Tamamlanacak?

Tüm dünya için heyecan verici olan ve yeni bir kapı aralayan Starlink Projesi’nin denemeleri 2018 yılında başlamıştı. Starlink projesi için şu ana kadar dünya yörüngesine 250’den fazla Starlink uydusu yerleştirildi. 1.600 adet dünyaya yakın uydu yörüngeye yerleştirildikten sonra ikinci adıma geçilecek. Bu adımda ise 1000 kilometre yüksekliğe bir grup uydu daha gönderilmesi planlanıyor. Yeni gönderilen uydular, dünyada bağlantı kurmanın zor olduğu bölgelere yerleştirilecek.

SpaceX, yüksek hızda ve kaliteli internet ağı oluşturabilmek için gerekli 4.400 adet uyduyu 2024 yılına kadar Dünya yörüngesine yerleştirmeyi amaçlıyor. Hedeflenen 12 bin adet Starlink uydusunun 2027 yılına kadar yörüngeye yerleştirilmesi planlanıyor. 2027 yılına kadarki 12 bin uydu hedefini gerçekleştirebilmek için ayda 120 Starlink uydusunun gönderilmesi gerekiyor. Bunun için uydu gönderimi artacak ve farklı kıta ve bölgelerden uydu gönderimi sağlanacak.

https://www.timsahajans.com.tr[/vc_column_text][/vc_column]

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans