Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Nedir?

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Nedir?

Web sitenizin dönüşüm oranının ne olduğunu ve nasıl takip edilmesi gerektiğini bilmek önemlidir, fakat birçok şey de olduğu gibi uygulama yapıldığında bunun gerçekten de ne işe yaradığını anlamak daha kolay olur.

Bir web sitesinin amacı müşteri kazanmak ve kullanıcıların alıcı olmasını sağlamak, sitedeki tasarım ne kadar güçlü olursa dönüşüm o kadar başarılı olurken, bunun içinde web sitesi içerisindeki tüm sayfaların dönüşüm için optimize edilmesi gerekir. Pazarlamanın tüm alanlarında olduğu gibi internet sitesindeki tüm detaylarında en ince ayrıntısına kadar incelenmesi gerekir.

CRO Nedir?

CRO yani dönüşüm oranı optimizasyonu açılış sayfalarının ve internet sitenizin trafiğinin daha fazla artırılması ve bundan daha fazla geri dönüşüm elde edilmesini kapsayan optimize işlemidir.

Dönüşüm oranı optimizasyonundaki amaç müşterilerin kafalarındaki karışıklığın ortadan kaldırılmasını sağlamak, bu sayede internet sitesinde ya da kampanyalarınızı gerçekleştirdiğiniz zaman işlemlerinizi kolayca tamamlayabilmenizdir. Potansiyel kullanıcılarınızın ne yapmaları gerektiği hususunda duraksadıklarını düşünüyorsanız ve alım sırasında tereddüt yaşıyorlarsa bu durumda yanlış bir şey yapıyorsunuz demektir ve bunun için bu konuları optimize edilmesi gerekir.

Dönüşüm oranı optimizasyonu kullanıcı sorunlarınızı çözmek ve en aza indirmek için size destek olur ve bu sayede içeriklerinize daha kolay bir şekilde ulaşabilirler.

Dönüşüm oranı optimizasyonu süreci şu şekilde işler:


  • İnternet sitenizdeki sayfaların test edilmesini sağlamak ve varsa sorunlu olanlar belirlemek.

  • Sitenizdeki sorunlu olan sayfalar ve alanlar hakkındaki verileri toplayarak gerekli olan araştırmaları yapmak.

  • Rakip sitelerin analizini yapmak ve onların tecrubelerinden istifade etmek.

  • Web sitenizdeki dönüşümle ilgili bir yol haritası hazırlamak.


Yukarıda bahsetmiş olduğumuz tüm bu şartların gerçekleştirilmiş olması potansiyel müşterilerinizin sitenizi ziyaret etmesi halinde daha az kafa karışıklığına neden olacaktır.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Yararları

Dönüşüm oranı optimizasyonu siteniz için iyi bir dost olabilir ve pazarlamanız konusunda size farklı fikirler verir. SEO bir internet sitesine daha fazla kullanıcı taşıyor olsa da yoğun trafik her zaman olabileceği anlamına gelmez. Bunun için geri dönüşüm oranlarının çok iyi incelenmesi ve buna göre bir yol haritası oluşturulması gerekir.

Sitenizin geri dönüşüm oranlarını artırmak için bizimle https://www.timsahajans.com.tr/ adresimizden iletişime geçebilirsiz.

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans