Dijital Dünyada NFT Nasıl Yapılır ve Alınır?

Dijital Dünyada NFT Nasıl Yapılır ve Alınır?

Son zamanlarda en popüler dijital dünya trendleri arasında yer alan NFT, dijital bir sertifika niteliği taşımaktadır. Bu sertifika, dijital ortamdaki sanat eserlerinin tescillenebildiği ve satılabildiği bir alan yaratarak dijital dünyaya yeni bir soluk getirmektedir. Non-Fungible Token İngilizcesinin karşılığı Takas Edilemeyen Jeton’dur. Non-Fongible Token kelime öbeğinin baş harflerinden meydana gelen NFT, koleksiyonculuk ve dijital mülkiyet gibi kavramları dönüştürerek yeni bir boyut kazandırmaktadır.

NFT Nedir?

Benzeri olmayan ve sadece size ait olan özgün dijital varlıklara karşılık olan NFT, farklı alanlarda popüler bir hale gelmiştir. Gerek sanat gerekse finans dünyasında adını duyuran NFT, dijital varlıkların sahip olunabilirliğini belirten bir kavramdır.

Taklit ve hırsızlığın önüne geçmesi açısından oldukça bilinen bir hale gelen NFT teknolojisi, oyun, sanat eserleri ve müzik alanında eserlerin korunabilmesi için önemli bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki, NFT nasıl yapılır?

NFT Nasıl Yapılır?

Dijital dünyanın gelişen teknolojisi ile daha kolay bir hal alan NFT, Ethereum adlı blok zinciri geliştiricilerinin hazırladığı bir tanımlayıcıdır. Satış alanı ve cüzdan hizmeti farklı olan blog zincirleri seçimi oldukça önemlidir. Çünkü kullanım ağı geniş ve güvenilir bir blok zinciri seçmek gerekmektedir. Yalnızca dijital ortamda yapılan NFT, cüzdanınızı bağladıktan sonra dosyanızı NFT’ye çevirerek yapılmaktadır. Bunun için ise bir platforma üye olmak gerekmektedir. NFT’ye dönüştürmek istenilen eser, dosya ya da resimleri bu platforma yükleyerek NFT yapabilirsiniz.

Kripto paralar ile benzer olarak NFT satılan popüler pazarlar aşağıdaki gibidir;

·         Mintable

·         Rarible

·         Nifty Gateway

·         SuperRare

·         OpenSea

·         VIV3

·         Foundation

·         BakerySwap

·         Axie Marketplace

Peki bu popüler pazarlardan NFT nasıl alınır?

NFT Nasıl Alınır?

Birçok platformda NFT alımı ve satımı gerçekleştirilmektedir. Bu platformlardan hangisini seçeceğiniz ne ürünü aldığınıza bağlı olarak değişmektedir. Bir fotoğraf satın almak ya da satmak için başarılı bir siteye girmeniz gerekmektedir. Bununla birlikte sahip olduğunuz cüzdanın almak istediğiniz ürünün satıldığı platforma uygun olması gerekmektedir.

NFT sahibi, dijital ürününü ya da eserini pazar yerine çıkarmaktadır. Kişilerin bu eseri veya ürünü satın alabilmesi için blok zincire erişmesi gerekmektedir. NFT’ler kripto para birimlerinde işlem gördüklerinden dolayı önce kripto paraya sahip olmanız ve cüzdanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Daha sonra pazar yerine kaydolarak alım yapabilirsiniz. NFT satın aldıktan sonra çevrimiçi olarak bir görüntüyü yayınlama hakkına erişmiş olursunuz. Bu haklar farklı anlaşmalar ile genişleyip daralabilmektedir. 

https://www.timsahajans.com.tr/ 

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans