Cumulative Layout Shift Nedir?

Cumulative Layout Shift Nedir?

İnternetteki herhangi bir web sitesinin kullanıcı memnuniyeti açısından nasıl bir hizmet sunduğu yani nasıl bir kullanıcı deneyimi sağladığı günümüzde Google için her zamankinden daha önemli bir hale gelmiştir. Bu sebeple Google, hassas bir algoritma ile internet kullanıcılarının girdikleri bir sitede okudukları içerikten ne kadar memnun kaldığını hesaplamaya başlamıştır. Cumulative layout shift bir kullanıcının içerik okurken duyacağı bu memnuniyetin düşük olmasına sebep olan kaymalara verilen isimdir.

Bu kaymalar gerçekten de sitenizde kullanıcıların gezintisini etkileyen fiziksel kaymalardır. Örneğin, sitenizdeki yazılı içeriğiniz hızlı bir şekilde yüklendiği ve bu sebeple kullanıcının yazıyı okumaya başladığı anda görseller daha geç yükleniyor olabilir. Görsel ya da videolar yazılardan daha geç yüklendiğinde ise yazılı içerikler bir anda bütün sayfayla beraber ani bir şekilde kayar.

Cumulative layout shift sayesinde sayfanızın yüklenme anı üzerinden geçen ilk 500 milisaniyede gözükmeyen ve sayfaya sonradan yüklenerek kaymaya sebep olan bu ögeler tespit edilmektedir.

Bir sayfada cumulative layout shift probleminin yaşanıp yaşanmadığını görmek için sayfada görsel stabilizasyonunun olup olmadığını kontrol etmek gerekmektedir. Sayfada kayma, inme ya da yükselme olmaması stabil görüntülerin kullanıldığını göstermektedir.

Cumulative layout shift gibi bir problemin yaşanmaması kullanıcının siteyi yüklerken ve okumasını yaparken sayfanın kaymamasını sağlayacağı için kullanıcının siteyi kolay ve rahat bir şekilde ziyaret edebilmesini sağlar.

Cumulative Layout Shift Probleminin Sebepleri Nelerdir?

Web sitelerinin bir anda kayarak kullanım deneyimini kalitesizleştirmesinin temel sebebi yukarıda anlatıldığı üzere görsel veya videoların yazılı içerikten sonra yüklenmesi olmakla beraber bu durumun da belli başlı sebepleri vardır. Sayfadaki içeriklerin aynı anda yüklenmemesinin yanında DOM ögelerinin var olan içerik üzerine dinamik bir şekilde eklenmesi de bu kaymalara sebep olabilir.

Büyük boyuta sahip video ve görseller, yüklenmeleri uzun sürdüğü için cumulative layout shift problemine sebep olurken yazı fontu büyük widget ve reklamlar da bu problemin olası kaynaklarındandır.

Google tarafından belirlenen cumulative layout shift puanınız, sitede yaşanan görüntü kaymalarının tamamını kapsayan bir puanlandırma sistemine dayanmaktadır.

https://www.timsahajans.com.tr/

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans