Com.tr Alan Adı Nasıl Alınır? Com.tr İçin Gerekli Belgeler?

Com.tr Alan Adı Nasıl Alınır? Com.tr İçin Gerekli Belgeler?

Gerçek ya da tüzel olan kişilerin, ticari olarak kullanmalarını sağlamak amacıyla alınan alt alan adına com.tr denilir. Com.tr uzantılı bir domaini alabilmek bir takım şartların oluşturulmasına bağlıdır. Yani .com ya da diğer uzantılar gibi rahatlıkla alınamaz.

Com.tr Uzantılı Domainler

İnternette en çok tercih edilen ve kullanılan alan adları içerisinde tr uzantılar vardır. Tr uzantılar için herhangi bir belge gerekmezken. com.tr için birtakım belgeler istenilir. ODTÜ’ye bağlı olarak çalışan METUnic aracılığı ile alınan com.tr kişi ya da şirket ismine tescil edilebilir. Öncelikle METUnic üzerinde hesap oluşturmanız gerekiyor.

Kişisel Alan Adı Alma

Kişisel alan adı alınması için izlenmesi gereken yol şöyledir. Öncelikli olarak alacağınız alan adının belirlenmesi gerekir. Sonrasında ise kimlik gönderilir ancak kişisel alan adı alınırken yalnızca kimlikte isim ve soy isim belirli olan kişilere verilir bunun dışında verilmez. Örneğin sizin adınız Ahmet Tunç ise alacağınız alan adınız ahmettunc.com.tr olabilir. Ali ya da Mehmet alamazsınız.

Kurumsal Alan Adı Alma  

Kurumsal alan adı alma işlemi kişisele göre daha zordur. Nedeni ise birçok işlemin yapılmasının istenmesidir. Öncelikli olarak bir markaya sahip olmanız gerekiyor. Ancak marka domaini alacağınız isim olmalıdır. Alacağınız isim marka değilse bu durumda ilk olarak marka tescili yapılması gerekir ve bunun için Türk Patent Enstitüsü’nden marka tescili işlemi yaptırmanız istenir. Firma sahibi olan ve marka tescilini gerçekleştirmiş kişilerin marka tescil belgesi, marka sahibinin kimliğinin fotokopisi ve alan adı formu belgelerini hazırlaması ve başvurunun yapılması gerekir. Yapılan başvuru sonucu, ortalama 5 gün içerisinde sonuçlanır.

Kurumsal Alan Adının Ne Faydası Var?

Kurumsal bir alan adının olması demek sizin markanıza olan güvenin bir göstergesidir. Çünkü internette kurumsal olmadıkları hatta bir firma olmadıklar halde kendilerine firma süsü veren birçok kişi vardır. Dolayısıyla com.tr sizi bu kişilerden ayıracak ve size olan güvenin daha da yüksek olmasını sağlayacaktır.  Com.tr prestij bakımından da çok önemlidir. Markanızın dijital dünyadaki prestijinin yüksek olmasını sağlar.

".com.tr" için Gerekli Belgeler


.com.tr için Gerekli Belgeler

.com.tr için Gerekli Evraklar

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans