Clubhouse Nedir? Clubhouse Nasıl Kullanılır?

Clubhouse Nedir? Clubhouse Nasıl Kullanılır?

Son dönemlerde oldukça popüler olan Clubhouse hayatımıza hızlı bir şekilde giriş yaptı. Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya platformlarının aksine yazılı ve görsel paylaşım yapılamayan bu uygulamaya davetiye aracılığıyla katılım sağlanıyor.

Clubhouse, 2020’de Alpha Exploration Co. Yazılım şirketi tarafından geliştirilmiştir. Sesli sohbet odalarının yer aldığı bir sosyal medya platformudur. Diğer sosyal medya platformlarına göre birçok farklılık içeriyor. Diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi yazılı ve görsel içerik paylaşılamayan platformda yalnızca sesli sohbet odaları yer alıyor. Uygulama şimdilik iOS kullanıcıları tarafından kullanılabiliyor.

Clubhaose Nasıl Üye Olunur?

iOS kullanıcısıysanız uygulamayı öncelikle cihazınıza indirmeniz gerekiyor. Kullanıcı adını belirleyip SMS yoluyla hesap doğrulaması yapıyorsunuz. Uygulamayı kullanan bir kullanıcının davetiyle üyelik işlemlerinizi tamamlayabiliyorsunuz. Eğer davet gönderecek bir kullanıcınız yoksa üyelik için sıra beklemeniz gerekiyor. Sıranız geldikten sonra üyelik işlemleriniz tamamlanıyor.

Üye olduktan sonra konu başlıklarına göre kurulan sohbet odalarına girip sohbete katılabiliyorsunuz. Sohbet yöneticisi yani moderatörün izin verdiği şekilde sohbete katılabiliyor ya da dinleyici olarak sohbet odasında yer alabiliyorsunuz.

Clubhouse Nasıl Kullanılır?

Clubhouse uygulamasında diğer sosyal medya uygulamalarından farklı olarak yazılı mesajlaşma, görüntülü konuşma, fotoğraf ve video paylaşımı yerine ses paylaşımına izin veriyor. Clubhouse uygulamasının kullanım şekli ise oldukça basit. Üye olduktan sonra ilgi alanlarınızı seçerek bilgilerinizi giriyorsunuz. Karşınıza ilgi alanlarınıza göre sohbet odaları çıkıyor. Daha önceden kullanıcılar tarafından açılan bu odalar arasından dikkatinizi çeken bir odaya katılabiliyorsunuz.

Bu uygulamada yönetici, konuşmacı ve dinleyici bulunuyor.

Yönetici: Odayı açan yetkililer, kimin konuşacağına, sohbetin ilerleyişine karar veren kişiler

Konuşmacı: Odada konuşmacı olarak yer alan kişiler

Dinleyici: Sohbet odasında sadece dinleyici olarak yer alanlar

Odalardan birine dinleyici olarak katıldıktan sonra konuşmacı olmak istediğinizde sağ alt kısımda yer alan el işaretine basıyorsunuz. Konuşmacı olmak istediğiniz yöneticiye bildiriliyor. Yöneticinin onayı ile sohbette konuşmacı olarak yer alıyorsunuz.

Eğer dinleyici yerine moderatör olmak istiyorsanız kendinize bir oda oluşturuyorsunuz. Moderatör olarak oda kurduğunuzda sohbeti, sohbete katılacak kişileri kontrol edebiliyorsunuz.

https://www.timsahajans.com.tr/

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans